Jasna Góra: spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 25 sierpnia 2015 18:31

Stan przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży oraz obchody 1050. rocznicy chrztu Polski są głównymi tematami odbywającego się na Jasnej Górze spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych. Hierarchowie mają nadzieję, że oba te wydarzenia ożywią wiarę Polaków i przyczynią się do odnowienia moralnego oblicza narodu.

 

Kard. Stanisław Dziwisz poinformował, że spotkanie młodych w Krakowie cieszy się sporym zainteresowaniem zwłaszcza tych, którzy już takie wydarzenie przeżyli. Tylko w ciągu miesiąca od rozpoczęcia zapisów zarejestrowało się 220 tys. osób. „Logistycznie wszystkie sprawy musimy rozwiązać w tym roku, w przyszłym roku będą już tylko poprawki. Sprawy duszpasterskie, przygotowanie duchowe musi trwać do ostatniego dnia. Jan Paweł II powiedział, że kto kocha ten się nie starzeje, więc wszyscy, którzy kochają, mogą przyjść” – powiedział kard. Dziwisz.

 

Z kolei przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki podkreśla, że Światowe Dni Młodzieży są jednym z punktów 1050. lat chrześcijaństwa w Polsce. „One stanowią mocny punkt, ponieważ odnoszą się do przyszłości, do młodzieży” – powiedział abp Gądecki.

 

Sekretarz episkopatu bp Artur Miziński przypomina, że chrzest Polski to nie tylko wydarzenie ważne z punktu widzenia Kościoła, ale również dla naszego państwa, bo nawiązuje do jego początków. „Liczymy, że to odrodzenie duchowe dokona się i ci, którzy na różnych płaszczyznach odpowiedzialni są za kształt życia tego narodu, będą bez wstydu, a z dumą, odwoływać się do tych chrześcijańskich korzeni, nie tylko Polski ale i Europy” – powiedział bp Miziński.

 

Biskupi zdecydowali ponadto, że do dorocznej ankiety Instytutu Statystyki Kościoła dołączone zostaną dwa dodatkowe pytania: o Matce Bożej w duszpasterstwie parafialnym oraz o sakramencie małżeństwa w kontekście synodu biskupów o rodzinie.

 

Pasterze polskiego Kościoła przyjęli także „Instrukcję w sprawie zarządzania dobrami doczesnymi Kościoła”. Przypominają w niej, że Kościół działając w konkretnym czasie i miejscu, posługuje się rzeczami materialnymi na ile wymaga tego jego posłannictwo.

 

 

I. Tyras, Jasna Góra / rv

 

 

ŹRÓDŁO:

BANER