Papież Franciszek: Życie i nauczanie
Papież Franciszek uda się do Maroka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 13 listopada 2018 16:00
Papież Franciszek uda się w podróż apostolską do Maroka – ogłosił szef watykańskiego biura prasowego.


Greg Burke potwierdził, że Ojciec Święty 30 i 31 marca przyszłego roku odwiedzi Rabat i Casablancę. Zaproszenie dla Papieża wystosował król Maroka Muhammad VI oraz tamtejsi biskupi. Program podróży zostanie opublikowany w stosownym czasie.

 

 

Więcej…
 
Papież: obdarzeni mocą Ducha możemy być prorokami nadziei PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 13 listopada 2018 15:32
„Powinniśmy żyć z pokorną odwagą oraz patrzeć w przyszłość w postawie zasłuchania w natchnienia Ducha. Z Nim możemy być prorokami nadziei”. Te słowa stanowiły sedno przesłania, które Papież Franciszek skierował do uczestników XXV Zgromadzenia Ogólnego CONFER. Jest to konferencja wyższych przełożonych zakonnych męskich i żeńskich oraz świeckich instytutów życia konsekrowanego działających w Hiszpanii.

 

 

 

Więcej…
 
Papież: Bóg zawsze przychodzi pierwszy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 13 listopada 2018 15:30
Jednym z największych wrogów świętości jest duch pelagiański, kiedy człowiekowi wydaje się, że wszystko może uczynić samemu – zauważył Papież w kolejnym rozważaniu nad modlitwą: „Zdrowaś Maryjo”, emitowanym przez włoską telewizję katolicką TV2000. Franciszek podjął tym razem temat świętości. Podkreślił, że to Bóg czyni wszystko, ponieważ On przychodzi zawsze jako pierwszy.

 

 

 

Więcej…
 
Przychodnia dla ubogich i obiad z Papieżem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 13 listopada 2018 15:29
Na placu św. Piotra zaczęła działać przychodnia dla ubogich i potrzebujących. Można w niej zrobić podstawowe badania oraz skorzystać z pomocy lekarzy różnych specjalności. Jest to inicjatywa Papieża Franciszka z okazji przypadającego w najbliższą niedzielę II Światowego Dnia Ubogich.

 

 

 

Więcej…
 
Papieski apel o budowanie pokoju na świecie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 11 listopada 2018 23:27
„Przeznaczajmy środki na pokój, a nie na wojnę” – mówił Papież Franciszek apelując o budowanie pokoju na świecie. Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty przypomniał, że 11 listopada przypada setna rocznica zakończenia I wojny światowej.


Zacytował również słowa Benedykta XVI, który ten konflikt nazwał „bezużyteczną rzezią”. Franciszek wskazał, że ludzkość zdaje się nie wyciągać wniosków z historii.

 

 

Więcej…
 
Zamiast logiki wyrachowania bezinteresowny dar z siebie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 11 listopada 2018 23:23
Bóg nie mierzy ilości naszych gestów, ale ich jakość, bada serce i patrzy na czystość intencji. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. Wskazał, że zarówno nasza modlitwa, jak i gesty miłosierdzia muszą unikać rytualizmu i formalizmu, a także logiki wyrachowania. Przypomniał, że jesteśmy wezwani do bezinteresownego daru z siebie.

 

 

Więcej…
 
List Ojca Świętego na 100-lecie odzyskania niepodległości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 11 listopada 2018 23:05

Papież Franciszek przesłał na ręce abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski list z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

 

 

 

 

 

Poprawiony: wtorek, 13 listopada 2018 15:19
Więcej…
 
Papież: ludzkie ciało jest miejscem powołania do miłości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 31 października 2018 19:24
Wierna miłość Chrystusa jest światłem pozwalającym żyć pięknem ludzkiej uczuciowości. Wymiar emocjonalny naszego istnienia jest wezwaniem do miłości, która przejawia się w wierności, akceptacji oraz w miłosierdziu – mówił Papież Franciszek podczas audiencji ogólnej. W środowej katechezie Ojciec Święty kontynuował swoją refleksję na temat przykazania: „nie cudzołóż”.


Franciszek nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej Liturgii Słowa, które przypomina, że mąż powinien miłować swoją żonę tak, jak Chrystus umiłował Kościół. Biorąc pod uwagę ówczesny stan antropologii, były to słowa o rewolucyjnym znaczeniu. Szóste przykazanie nie jest jednak skierowane wyłącznie do małżonków, jest Słowem skierowanym do każdego. Zaprasza do dojrzewania w wyrażaniu miłości.

Więcej…
 
Papież do Polaków: wielu zmarłych oczekuje naszego wsparcia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 31 października 2018 19:10

Pozdrawiając pielgrzymów z Polski, Papież Franciszek nawiązał do obchodzonej jutro uroczystości Wszystkich Świętych oraz do wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych.


Papież – mamy nieprzebraną rzeszę orędowników

 

 

Poprawiony: czwartek, 01 listopada 2018 00:20
Więcej…
 
Papież: Żadna księga nie ma takiej mocy, co Biblia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 31 października 2018 19:02

Żadna inna księga nie ma takiej mocy, co Biblia. Jej słowa pozwalają nam poznać Ducha, który był jej natchnieniem. Jedynie w Duchu Świętym może być prawdziwie przyjęta, przeżywana i głoszona, ponieważ to On uczy nas wszystkiego i przypomina nam, to co Jezus powiedział”. Słowa te Papież Franciszek skierował dzisiaj do członków Amerykańskiego Towarzystwa Biblijnego. Przybyli oni do Rzymu na swoje doroczne spotkanie.

 

 

 

Poprawiony: czwartek, 01 listopada 2018 00:09
Więcej…
 
Papież na audiencji: piąte przykazanie wezwaniem do miłości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 17 października 2018 20:47

W katechezie podczas audiencji środowej Papież Franciszek kontynuował refleksję na temat przykazania: „nie zabijaj”. Podkreślił, że istnieje głębszy sens jego rozumienia. Gniew przeciwko drugiemu człowiekowi, zniewagi oraz szyderstwa są także sprzeniewierzeniem się piątemu przykazaniu. Tymczasem stosunkowo łatwo je wypowiadamy. Są prawie tak naturalne jak oddychanie. Prowadzą jednak wprost do zabijania ludzkiej godności.

 

Ojciec Święty zapytał: co Jezus pragnie nam powiedzieć rozszerzając zakres piątego przykazania.

 

 

Poprawiony: środa, 17 października 2018 23:09
Więcej…
 
Papież o zarządzaniu służbą zdrowia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 01 października 2018 22:27

Franciszek spotkał się z uczestnikami seminarium na temat etyki w zarządzaniu polityką zdrowotną. Swoje przemówienie oparł na trzech słowach: cud, troska i zaufanie. Cudem jest dostrzeżenie bliźniego w chorym i bezbronnym człowieku. Troska o pacjenta nie oznacza jedynie leczenia go. „Troszczyć się” oznacza: oczekiwać, przejmować się, być uważnym, czuć się odpowiedzialnym. Mówiąc o zaufaniu, Ojciec Święty stwierdził, że chory powinien wierzyć, że może wyzdrowieć. Potrzeba, aby lekarz i pielęgniarka ufali swoim umiejętnościom, a ich relacje z pacjentami były oparte na szacunku i lojalności.

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 164