Papież Franciszek: Życie i nauczanie
Papież: w osobie Jana Pawła II Pan nawiedził swój lud PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 18 maja 2020 22:09
100 lat temu Pan nawiedził swój lud, ukochał go, dlatego dał mu pasterza, przygotował go, uczynił biskupem, a potem Papieżem, aby lud mógł cieszyć się Bogiem, który jest z nim. Słowa te Papież Franciszek odniósł do swego poprzednika, św. Jana Pawła II. W 100-lecie jego urodzin Ojciec Święty celebrował Eucharystię w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej, gdzie spoczywają doczesne szczątki świętego Papieża z Polski. Wraz z nim koncelebrowali m.in. kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Angelo Comastri, wikariusz papieski dla Państwa Watykańskiego, abp Piero Marini, mistrz celebracji liturgicznych w czasie pontyfikatu Jana Pawła II oraz abp Jan Romeo Pawłowski, szef III Sekcji Sekretariatu Stanu. Obecny był także ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

 

 

Więcej…
 
Wielki Post z koronawirusem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 26 lutego 2020 18:13

Dla wielu włoskich katolików dziś pierwsza w życiu Środa Popielcowa bez obrzędu posypania głowy popiołem. W niektórych diecezjach na północy Włoch od kilku dni nie sprawuje się bowiem publicznych liturgii. W ten sposób biskupi odpowiedzieli na zalecenie lokalnych władz, by ze względu na zagrożenie zakażeniem koronawirusem, unikać wielkich zgromadzeń.

O swym wsparciu w przeciwdziałaniu epidemii zapewnił też na audiencji ogólnej Papież Franciszek.

 

Poprawiony: środa, 26 lutego 2020 21:59
Więcej…
 
Papież: po spotkaniu z Jezusem, jesteśmy inni niż wcześniej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 06 stycznia 2020 23:48
„Jeśli spotykasz Jezusa, jeśli masz doświadczenie duchowego spotkania z Nim, to pamiętaj: musisz wrócić do tych miejsc, co zawsze, ale inną drogą, poprzez inny styl bycia” – tymi słowami Papież podsumował dziś swe rozważanie przed modlitwą Anioł Pański.


Ojciec Święty zatrzymał się na końcowym zdaniu Ewangelii opisującym wędrówkę Mędrców ze Wschodu do Betlejem: „inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju” (Mt 2, 12).

 

 

Więcej…
 
Papież: bogactwo przemieniajmy w więzi i relacje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 22 września 2019 20:00
Do przekształcania bogactwa, posiadanych pieniędzy w narzędzia braterstwa i solidarności zachęcił Papież wiernych obecnych na placu św. Piotra w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Odwołał się w nim do Ewangelii św. Łukasza (16, 1-13) o sprytnym i nieuczciwym rządcy, który gdy dowiedział się, że zostanie zwolniony, nakazał dłużnikom swego pana zadeklarowanie mniejszego zadłużenia.

Franciszek podkreślił, że w ten sposób Jezus nie zachęca do nieuczciwości, ale do przebiegłości. Nawet sam pan nieuczciwego rządcy pochwalił go, że roztropnie postąpił używając inteligencji i sprytu, aby przezwyciężyć trudną sytuację. Rządca bowiem nie załamał się czekającym go zwolnieniem, nie zniechęcił się, ale oceniając trzeźwo swą sytuację, że kopać nie umie, a żebrać się wstydzi, szukał dobrego rozwiązania. Papież zaznaczył, że aby dobrze zrozumieć tę historię trzeba wsłuchać się w słowa Jezusa: „Zyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków”.


Więcej…
 
Papież: mamy być żyjącymi znakami Miłości, którą głosimy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 21 września 2019 21:59
Do potrzeby ciągłego powracania do podstawowego przesłania wiary, które mówi o zbawczej miłości Boga wyrażonej w Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym wezwał Papież Franciszek przedstawicieli szkół i ośrodków nowej ewangelizacji.

Ojciec Święty postawił pytanie: jak budzić pragnienie spotkania z Bogiem pomimo znaków zaciemniających jego obecność? Punktem wyjścia jego refleksji był fragment Ewangelii opowiadającej o uczniach idących do Emaus. Nie byli w stanie rozpoznać wędrującego z nimi Jezusa z powodu przygnębienia jakie wypełniało ich serca.

 

Więcej…
 
Papież do onkologów: chorzy potrzebują nadziei i bliskości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 02 września 2019 23:03

Papież Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli Włoskiego Stowarzyszenia Onkologii Medycznej. Wezwał ich do niesienia nadziei chorym, co nie jest łatwe, szczególnie w sytuacjach granicznych oraz do bliskości wobec cierpiących, szukania ich dobra, hojnego poświęcenia oraz walki o bardziej solidarny świat.


Stowarzyszenie zajmuje się badaniami i profilaktyką oraz angażuje się w systematyczne doskonalenie diagnostyki i leczenia. Podejmuje także liczne inicjatywy na polu szkolenia i formacji lekarzy oraz innych pracowników sektora onkologicznego. Troszczy się również o budowanie relacji z pacjentami. Podczas tego spotkania niektórzy z nich byli obecni. Ojciec Święty nawiązał do zaplanowanego za kilka tygodni kongresu krajowego onkologów, który będzie skupiony na indywidualnym chorym, na „najlepszej trosce o każdego pacjenta”. Onkologia, którą rozwijacie staje, się w ten sposób onkologią miłosierdzia, ponieważ zindywidualizowana terapia skupia się nie tylko na chorobie, ale na chorym i jego cechach, na tym, jak reaguje na podawane leki, na najboleśniejsze informacje, na cierpienie.

Więcej…
 
Papież do skautów: dawajcie, a będzie wam dane PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 03 sierpnia 2019 21:18
Skoncentrowanie się na posiadaniu otłuszcza nasze serce, robi się ono ciężkie i leniwe. Dawanie przeciwnie: czyni nas lekkimi i radosnymi. Słowa te Papież skierował do 5 tys. harcerzy obecnych w Auli Pawła VI, których przyjął na zakończenie Zlotu Skautingu Europejskiego. Przemówienie oparł na słowach Jezusa z Ewanglii św. Łukasza: „Dawajcie, a będzie wam dane” (6, 38).


Franciszek zaznaczył, że współczesny świat chce przede wszystkim posiadać. To pragnienie jednak nigdy nie jest zaspokojone, bo mając, chce się jeszcze więcej. Dlatego Jezus zmienia punkt orientacji i wychodzi nie od tego, aby mieć, lecz aby dawać.

Więcej…
 
Biskupi mogą być pewni, że w przypadku zaniechań zostaną ukarani PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 15 maja 2019 19:50
Papież Franciszek wprowadził stan pewności prawnej. Po ogłoszonym w ubiegły czwartek Motu proprio wszyscy biskupi, kapłani i zakonnicy wiedzą dokładnie, co należy do ich obowiązków w przypadku nadużyć seksualnych. Mogą być też pewni, że jeśli zaniechają swych powinności, to poniosą tego konsekwencje prawne. Tak o wchodzących w życie 1 czerwca nowych normach mówi jeden z czołowych kanonistów ks. prof. Patrick Valdrini z uniwersytetu laterańskiego.

 

 

 

Więcej…
 
Papież na kolanach prosi liderów Sudanu Płd. o wytrwanie na drodze pokoju PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 11 kwietnia 2019 20:00
Życzę wam z całego serca, aby całkowicie zniknęły wszystkie przeciwności, aby zawieszenie broni było respektowane, podziały polityczne i etniczne przezwyciężone, a pokój był trwały dla dobra wspólnego wszystkich mieszkańców, którzy marzą o rozpoczęciu budowy wspólnoty narodowej. Życzenia te Papież skierował do przywódców politycznych Sudanu Południowego, którzy wzięli udział w zakończonych w Watykanie rekolekcjach. Przed opuszczeniem Domu św. Marty spotkali się z Papieżem Franciszkiem oraz prymasem Wspólnoty Anglikańskiej abp. Justinem Welbym, który był pomysłodawcą tego bezprecedensowego wydarzenia. Prosząc sudańskich polityków o wytrwanie na drodze pokoju, Franciszek zdecydował się na niecodzienny gest, padł przed nimi na kolana i ucałował ich nogi.

 

Więcej…
 
Papież: Wielki Tydzień czasem miłosierdzia i łaski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 10 kwietnia 2019 19:51

Pozdrawiając pielgrzymów polskich obecnych na audiencji generalnej Franciszek zachęcił ich do otwarcia serca na miłość Boga, szczególnie w czasie Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna się już za kilka dni.

 

 

 

 

Więcej…
 
Papież: niech Pan uwolni nas od ducha niezadowolenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 09 kwietnia 2019 19:43
O chrześcijanach, którzy wolą porażki, nie odwołują się do nadziei i nie cieszą ze zmartwychwstania Chrystusa, mówił Papież w czasie Mszy w Domu św. Marty. Swą refleksję oparł na fragmencie Księgi Liczb, gdzie Naród Wybrany traci cierpliwość na pustyni, szemrze przeciw Bogu i Mojżeszowi, za co zostaje ukarany plagą jadowitych węży.


Wskazując na postawę ludu, Franciszek podkreślił, że zapomniał on o dobru otrzymanym od Boga. Entuzjazm i nadzieja związana z wyjściem z Egiptu do Ziemi Obiecanej wyblakły. Dlatego zaczyna narzekać i szemrze przeciw Mojżeszowi. Zmęczenie, które przyszło wraz z trudami wędrówki po pustyni sprawiło, że ich pamięć staje się wybiórcza: ciągle widzą zło danej chwili, a zapominają o dobrych rzeczach, które otrzymali.


Więcej…
 
Papież do młodzieży: odrzućcie kompromisy, osiągajcie ważne cele PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 23 marca 2019 18:58
Na potrzebę bycia człowiekiem pasji oraz pełnym entuzjazmu zwrócił uwagę Papież podczas audiencji dla młodzieży z katolickiego zespołu szkół im. św. Grzegorza Barbarigo z Padwy. Placówka ta jest największym we Włoszech ośrodkiem nauki gry na harfie, stąd uczniowie, na rozpoczęcie spotkania, zagrali Papieżowi fragment muzyki Ennia Morricone z filmu „Misja”. W czasie spotkania Franciszek odpowiadał na zadawane mu pytania.

 

Jedno z nich dotyczyło kryteriów, jakimi należy się kierować, dokonując wyboru oraz tego, na kim można wtedy polegać. Odpowiadając, Franciszek zaznaczył, że pierwszym podstawowym punktem odniesienia jest sama osoba podejmująca decyzję i jej sumienie. Trzeba patrzeć w swoje wnętrze oraz zobaczyć,  w jaki sposób wyraża się ono na zewnątrz. Podkreślił tutaj znaczenie młodzieńczego entuzjazmu.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 168