Oficjalne zakończenie synodu: Bóg nie boi się nowości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 19 października 2014 20:00

Dzisiejsza Msza beatyfikacyjna stanowiła też uroczyste zakończenie zgromadzenia specjalnego synodu biskupów o rodzinie. Papież poświęcił temu wiele miejsca w homilii. Rozpoczął ją od rozważenia słów Jezusa: „Oddajcie Bogu, co należy do Boga”.


„Oznacza to uznanie i wyznawanie - wobec wszelkiego rodzaju władzy - że tylko Bóg jeden jest Panem człowieka i nie ma innego. Jest to odwieczna nowość, którą trzeba odkrywać każdego dnia, przezwyciężając lęk, który często doświadczamy w obliczu niespodzianek Boga – powiedział Franciszek. – On się nie boi nowości! Z tego powodu, ciągle nas zaskakuje, otwierając nas i prowadząc na drogi, o których nie myśleliśmy. On nas odnawia, to znaczy czyni nas nieustannie «nowymi». Chrześcijanin, który żyje Ewangelią jest nowością Boga w Kościele i w świecie. A Bóg bardzo miłuje tę nowość! Oddanie Bogu to, co należy do Boga, oznacza otwarcie się na Jego wolę i poświęcenie Jemu naszego życia oraz współpracę w Jego królestwie miłosierdzia, miłości i pokoju”.

 Zdaniem Papieża świadectwem takiej postawy był właśnie synod biskupów, który miał pomóc współczesnym rodzinom w podążaniu drogą Ewangelii, ze wzrokiem utkwionym w Jezusa.


„Było to wspaniałe doświadczenie, w którym przeżywaliśmy synodalność i kolegialność oraz poczuliśmy moc Ducha Świętego, który prowadzi i nieustannie odnawia Kościół wezwany do niezwłocznego opatrzenia krwawiących ran i rozpalenia nadziei dla wielu ludzi pozbawionych nadziei – wyznał Franciszek. – Niech Duch Święty, który w tych pracowitych dniach pozwolił nam wielkodusznie współpracować z prawdziwą wolnością i pokorną kreatywnością, nadal towarzyszy drodze, która w Kościołach całej ziemi, przygotowuje nas na Zwyczajny Synod Biskupów w październiku 2015 r. Zasialiśmy i nadal będziemy siać cierpliwie i wytrwale, będąc pewnymi, że Pan da wzrost, temu co zasialiśmy. W tym dniu beatyfikacji Pawła VI przychodzą mi na myśl jego słowa, którymi ustanawiał Synod Biskupów, «śledząc uważnie znaki czasów, staramy się dostosować drogi i metody do wzrastających wymagań naszych dni i zmieniających się warunków społecznych»”.kb/ rv

 

 

źródło:

 


Poprawiony: poniedziałek, 20 października 2014 12:00