Anioł Pański: Kościół to żywa wspólnota, która ma dawać świadectwo w miłości PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
niedziela, 09 listopada 2014 16:35

Dawanie świadectwa wierze w miłości jest głównym celem działalności Kościoła – przypomniał Papież podczas coniedzielnego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. W rozważaniu nawiązał do rocznicy poświęcenia bazyliki laterańskiej. Jest ona – jak przypomniał – katedrą Rzymu i matką wszystkich kościołów w Mieście i na świecie. Ów termin matka odnosi się nie tyle do budynku sakralnego, co do dzieła Ducha Świętego, które w tym gmachu się objawia i wydaje owoce przez posługę Biskupa Rzymu.

 

„Za każdym razem, kiedy wspominamy poświęcenie kościoła, przypomina się nam tę istotną prawdę, że kościół materialny zbudowany z cegieł jest znakiem Kościoła żywego i działającego w historii – powiedział Papież. – W dzisiejszej Ewangelii, Jezus, mówiąc o świątyni, objawia szokującą prawdę: świątynią Boga jest nie tylko gmach zbudowany z cegieł, ale Jego Ciało składające się z żywych kamieni. Na mocy chrztu każdy chrześcijanin jest częścią domu Bożego, co więcej staje się Kościołem Bożym”.

 

Papież przyznał, że przynależność do Kościoła jest wymagająca. Każdy z jego członków musi bowiem żyć zgodnie z darem wiary i dawać chrześcijańskie świadectwo.

 

„Nie jest to łatwe – mówił Ojciec Święty. – Wszyscy o tym wiemy. Nie jest łatwo żyć konsekwentnie, tak by wierze odpowiadało świadectwo. Musimy się starać na co dzień o to konsekwentne życie. Bo chrześcijaninem się jest nie tylko ze względu na to, co się mówi, ale na to, co się robi i w jaki sposób się zachowuje. To konsekwentne życie nas wzmacnia. Jest ono darem Ducha Świętego, o który musimy prosić. Kościół u początków swego życia i misji w świecie był właśnie wspólnotą ustanowioną w celu głoszenia wiary w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego i Odkupiciela człowieka, wiary, która działa przez miłość. Również dziś Kościół ma być w świecie wspólnotą, która jest zakorzeniona przez chrzest w Chrystusie, w pokorze i z odwagą głosi wiarę w Niego, świadcząc o tym w miłości. Temu zasadniczemu celowi są też podporządkowane elementy instytucjonalne, struktury i elementy duszpasterskie. Ale głównym celem jest świadczyć o wierze w miłości”.

 

kb/ rv

 

 

ŹRÓDŁO:

BANER