Papież rozpoczął podróż apostolską do Turcji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 28 listopada 2014 22:22

Udaję się do Turcji, aby przyczynić się do spotkania i dialogu między różnymi kulturami, umocnić dążenie do jedności chrześcijan oraz modlić się z braćmi w wierze – tak o celu rozpoczętej dziś podróży Papież wyraził się jeszcze na pokładzie samolotu w telegramie do prezydenta Włoch. Lecącym z nim dziennikarzom powiedział, że jego trzydniowa podróż ma charakter religijny i humanitarny.

 

 

 

 

 

 

Franciszek jest w Turcji od południa. Swą wizytę rozpoczął od oddania hołdu założycielowi państwa tureckiego. Jest to obowiązkowy etap wizyty każdego zagranicznego przywódcy. A zatem prosto z lotniska w Ankarze Ojciec Święty udał się do mauzoleum Atatürka, dosłownie „ojca Turków”. Tam w milczeniu modlił się nad jego grobem i złożył wieniec kwiatów.
„Szczerze życzę, aby Turcja, naturalny pomost między dwoma kontynentami, była nie tylko skrzyżowaniem dróg, ale również miejscem spotkania, dialogu i zgodnego współistnienia między ludźmi dobrej woli [należącymi do] wszystkich kultur, narodów i religii” – napisał Franciszek w księdze pamiątkowej mauzoleum. Papież zwiedził też muzeum obrazujące dokonania Mustafy Kemala Atatürka, który obalił zróżnicowane pod względem kulturowym i religijnym Imperium Otomańskie, a w jego miejsce utworzył świeckie i ujednolicone pod względem etnicznym państwo tureckie.

 

kb/ rv

 

 

źródło: