Franciszek: biedni nie mogą stawać się okazją do zarobku! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 04 grudnia 2014 20:24

„Punktem wyjścia w realizowaniu projektów wolontariatu jest wasza chrześcijańska tożsamość. Nie tylko wspierajcie biednych, ale również wykorzeniajcie przyczyny ubóstwa, a w krajach, gdzie toczą się wojny, przerzucajcie mosty między różnymi kulturami i religiami”. W przededniu Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Papież Franciszek mówił o tym do członków federacji chrześcijańskiego wolontariatu FOCSIV. Podziękował im, że w czasie ponad 40-letniej działalności zrealizowali na świecie wiele projektów rozwoju i w różnych miejscach konkretnie przeciwstawiali się skandalowi głodu i kolejnych wojen. Specjalna audiencja odbyła się w Auli Pawła VI.

 

 

 

„Wasza praca na rzecz ludzi w trudnościach jest żywym świadectwem czułości Chrystusa, który kroczy z ludzkością w każdym czasie. Postępujcie tą drogą zaangażowania i bezinteresowności. Istnieje wielka potrzeba świadectwa bezinteresowności. Biedni nie mogą stawać się okazją do zarobku! Ubóstwo zmienia dzisiaj swe oblicze i także wśród ludzi biednych dojrzewają różne pragnienia: chcą przejąć inicjatywę, organizują się, a przede wszystkim praktykują solidarność, która istnieje między cierpiącymi, między ostatnimi. Jesteście wezwani do odczytywania tych znaków czasu i stawania się narzędziem w służbie inicjatywy ubogich. Solidarność z potrzebującymi to myślenie i działanie w kategoriach wspólnoty, priorytetu życia wszystkich nad przywłaszczaniem sobie dóbr przez niektórych. To także walka ze strukturalnymi przyczynami ubóstwa: nierównością, brakiem pracy i mieszkania, negowaniem praw społecznych i pracowniczych. Solidarność jest sposobem budowania historii razem z biednymi, uciekając od dzieł rzekomo altruistycznych, które czynią innych pasywnymi”.

 

Franciszek podkreślił, że pracując w krajach, gdzie toczą się wojny, wolontariusze przyczyniają się do budowania pokoju i zbliżenia ludzi różnych religii i kultur. Zaznaczył, że wiara dodaje wolontariuszom sił w trudnych sytuacjach, szczególnie tam, gdzie przemoc wydaje się brać górę.

 

„Znakiem pokoju i nadziei jest wasza działalność w obozach dla uchodźców, gdzie spotykacie ludzi zdesperowanych, twarze naznaczone uciskiem, głodne dzieci, spragnione wolności i przyszłości. Iluż ludzi na świecie ucieka przed potwornościami wojny! Iluż ludzi jest prześladowanych z powodu swej wiary, zmuszonych do porzucenia domów, miejsc kultu, ziemi i tego, co kochają! Iluż ludziom złamano życie! Ileż cierpienia i zniszczeń! W obliczu tego wszystkiego uczeń Chrystusa nie ucieka, nie odwraca oczu, ale próbuje zająć się tą cierpiącą ludzkością, z bliskością i ewangeliczną gościnnością”.

 

 

Papież uwrażliwił też członków federacji chrześcijańskiego wolontariatu FOCSIV na znaczenie współpracy z innymi organizacjami i instytucjami w celu budowania harmonijnego współistnienia między ludźmi i odmiennymi kulturami.

 

 

bz/ rv

 

 

źródło:

 

Poprawiony: czwartek, 04 grudnia 2014 21:32