Franciszek: Jezus jest tym, który zbliża pokolenia i jednoczy rodziny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 28 grudnia 2014 20:03

Jezus zbliża pokolenia i jednoczy rodziny – mówił Papież przypominając o znaczeniu dobrych relacji między młodymi i starszymi. Wskazał, że mają one decydujące znaczenie dla rozwoju wspólnoty obywatelskiej i kościelnej. Franciszek mówił o tym na Anioł Pański komentując, czytaną w niedzielę Świętej Rodziny, Ewangelię o ofiarowaniu Pana Jezusa w świątyni. Przypomniał, że za przyczyną Jezusa doszło tam do niezwykłego spotkania młodej pary z dwojgiem starców, którzy w Nowonarodzonym rozpoznali Mesjasza. 

 

 

 
„Jezus jest tym, który zbliża do siebie różne pokolenia – mówił Franciszek. - Jest źródłem tej miłości, która jednoczy rodziny i ludzi, przezwyciężając wszelką nieufność, wszelką izolację, każdy dystans. To każe nam pomyśleć także o dziadkach: jak ważna jest ich obecność! Jak cenna jest ich rola w rodzinie i w społeczeństwie! Dobre relacje między młodymi i starszymi mają decydujące znaczenie dla rozwoju wspólnoty obywatelskiej i kościelnej”.
Franciszek podkreślił, że Święta Rodzina zostawia nam przede wszystkim przesłanie wiary. W centrum jej życia znajduje się bowiem Jezus. „Gdy rodzice i dzieci razem oddychają klimatem wiary, to zyskują energię, która pozwala im stawić czoło nawet trudnym próbom” – mówił Papież odnosząc się do doświadczenia Świętej Rodziny zmuszonej do dramatycznej ucieczki do Egiptu.
„Dzieciątko Jezus ze swoją Matką Maryją i św. Józefem są ikoną prostej, ale bardzo świetlanej rodziny. Blask, który od niej promieniuje jest światłem miłosierdzia i zbawienia dla całego świata, światłem prawdy dla każdego człowieka, dla rodziny ludzkiej i dla poszczególnych rodzin – mówił Papież. - To światło pochodzące od Świętej Rodziny zachęca nas do ofiarowania ludzkiego ciepła w tych sytuacjach rodzinnych, w których, z różnych powodów, brakuje pokoju, brakuje harmonii i przebaczenia. Nie może zabraknąć naszej konkretnej solidarności z rodzinami przeżywającymi trudne sytuacje z powodu choroby, braku pracy, dyskryminacji, konieczności emigracji czy wewnętrznych kryzysów”. 
Papież wraz z pielgrzymami przybyłymi na Plac św. Piotra odmówił w intencji rodzin będących w trudnej sytuacji modlitwę Zdrowaś Mario. Na zakończenie zawierzył wszystkie rodziny świata Matce Bożej Królowej Rodzin.
bz/ rv 

 

 

źródło: