Anioł Pański w Trzech Króli: iść naprzód wytrwale i odważnie ze światłem Ewangelii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 06 stycznia 2015 20:07

Hołdem oddanym Jezusowi Mędrcy dają świadectwo, że przyszedł On na świat dla zbawienia nie tylko jednego narodu, ale wszystkich ludów. Przypomniał o tym Papież podczas południowego spotkania z wiernymi. W rozważaniu poprzedzającym Anioł Pański Franciszek zwrócił uwagę na ową powszechność zbawienia, będącą wyrazem Bożej miłości do wszystkich, nie tylko do nielicznych wybranych. 

 

„Bóg, podobnie jak dla wszystkich jest Stwórcą i Ojcem, tak samo dla wszystkich chce być Zbawicielem. Dlatego jesteśmy wezwani, by zawsze żywić wielką ufność i nadzieję względem każdej osoby i jej zbawienia. Także ci, którzy wydają się nam oddaleni od Pana, są tropieni czy wręcz «ścigani» przez Jego miłość gorącą i wierną, a także pokorną, bo Boża miłość jest pokorna” – powiedział Papież.

 

 

Ojciec Święty zwrócił następnie uwagę na metaforyczny charakter opowieści o przybyciu Mędrców ze Wschodu. Jest to swoista duchowa wyprawa na spotkanie z Chrystusem, podczas której jej bohaterowie odznaczają się szczególnymi cechami: uwagą na znaki wskazujące cel, wytrwałością w obliczu napotykanych trudności oraz odwagą przyjęcia życiowych skutków spotkania z Panem. Te cechy odnoszą się również do chrześcijańskiego życia – zaznaczył Papież.

 

 

„Podobnie jak dla Mędrców, również dla nas szukanie Boga oznacza wędrowanie – jak już mówiłem: z uwagą, wytrwale i odważnie – ze spojrzeniem utkwionym w niebo, by dostrzec w widzialnym znaku gwiazdy niewidzialnego Boga, który przemawia do naszego serca. Gwiazdą zdolną prowadzić każdego człowieka do Jezusa jest Słowo Boże: słowo, które jest w Biblii, w Ewangeliach. Ono jest światłem, które nadaje kierunek naszej wędrówce, karmi naszą wiarę i ją odbudowuje. To Słowo Boże stale odnawia nasze serca i wspólnoty. Dlatego nie zapominajmy czytać je i rozważać każdego dnia. Niech stanie się dla każdego jakby płomieniem, który nosimy w sobie, by rozświetlać kroki zarówno nasze, jak i tych, którzy idą z nami, a być może trudno im znaleźć drogę do Chrystusa. Zawsze ze Słowem Bożym pod ręką, z książeczką Ewangelii w kieszeni czy w torebce, by je czytać. Nie zapominajcie o tym: ze sobą mieć zawsze Słowo Boże!” – powiedział Papież.

 

 

Ojciec Święty złożył życzenia wiernym Kościołów wschodnich, którzy rozpoczynają Święta Bożego Narodzenia. Nie zapomniał też o najmłodszych, dla których uroczystość Trzech Króli jest szczególnym świętem. 

 

„Chciałbym ponadto przypomnieć, że dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Dziecięctwa Misyjnego. To święto najmłodszych, którzy radośnie przeżywają dar wiary i modlą się, aby Jezusowe światło dotarło do wszystkich dzieci świata. Zachęcam wychowawców, by rozwijali u najmłodszych ducha misyjnego. Niech nie będą oni zamknięci, ale otwarci na wielkie horyzonty, i niech ich serca idą ku tym horyzontom, aby rodzili się wśród nich świadkowie czułości Boga i głosiciele Ewangelii” – powiedział Papież. 

 

W rozważania o znaczeniu i przesłaniu uroczystości Objawienia Pańskiego wpisuje się też dzisiaj papieski tweet. Franciszek pisze: „Jezus przyszedł, aby nas zbawić: nie odrzucajmy tego cudownego daru!”.

 

tc/rv

 

 

źródło: