Życie konsekrowane: na co zwraca uwagę Franciszek? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 02 lutego 2015 19:22

Natomiast po południu Papież odprawia Mszę w bazylice watykańskiej z udziałem osób konsekrowanych. Liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego jest bowiem obchodzone w Kościele jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Wagi tym obchodom dodaje fakt, że wpisują się one w poświęcony mu Rok Życia Konsekrowanego, który ogłosił Franciszek.

 

 

Jak zwraca uwagę Kard. João Braz de Aviz, ta forma powołania w Kościele jest wciąż aktualna i znajduje naśladowców także poza środowiskiem katolickim. Problemem pozostaje pewna niestałość w powołaniu: co roku wspólnoty zakonne porzuca trzy do czterech tysięcy osób. Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zaznacza, że na ponad milion żyjących osób konsekrowanych być może ta liczba nie wydaje się duża. Jednak sama tendencja jest niepokojąca. Mówił o tym również Ojciec Święty, zachęcając zakonników do zwrócenia większej uwagi na rozeznanie powołania, formację młodych pokoleń oraz rozwój osobowy człowieka. Mówi kard. Braz de Aviz:

 

„Trzeba troski o rozeznanie i wybór: zbadania, czy są one autentyczne, czy też opierają się na innych motywacjach. Następnie Papież zwraca uwagę na doniosłość formacji. Chodzi o to, że nie powinna ona zatrzymywać się na pierwszym etapie, choćby i najbardziej intensywnym, jak nowicjat. To przecież tylko pewien moment. Tymczasem formacja powinna być rozumiana jako pewien stały proces, bo przecież formatorem jest nie tylko mistrz nowicjatu, ale i wspólnota, środowisko, społeczeństwo, środki przekazu. Dlatego formację trzeba rozpatrywać pod kątem stałego wpływu tych wszystkich czynników. Tu także formatorzy muszą podlegać formacji stałej, jako ktoś, kto ciągle szuka, niczym uczniowie Jezusa, śledząc z bliska charyzmat założyciela czy założycielki, a zarazem otwierając się na kulturę danego czasu. Natomiast trzecim punktem wskazanym przez Papieża jest tajemnica osoby. Tu jest czasem najtrudniej pojąć, dlaczego dana osoba przejawia pewne cechy po tak długim czasie i z taką intensywnością. Trzeba zatem umieć wsłuchać się także w ten wymiar i to z bliska” – powiedział kard. Braz de Aviz.

 

 

 

tc/ rv

 

źródło:

BANER

Poprawiony: wtorek, 03 lutego 2015 11:20