Papieska homilia w czwartek o misji głoszenia Ewangelii PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
czwartek, 05 lutego 2015 16:41

Kościół powinien głosić Ewangelię pośród ubóstwa, a kto ją przepowiada, ten powinien za jedyny cel mieć ulżenie nędzy ubogich, nie zapominając, że ta posługa to dzieło Ducha Świętego, a nie ludzkich środków. Mówił o tym Papież podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, gdzie jest mowa o rozesłaniu apostołów przez Jezusa, by uzdrawiali chorych, nieśli pociechę i wypędzali złe duchy. To wszystko miało się dokonywać w atmosferze skromności i prostoty, jak przystało na „zwykłych robotników Królestwa”.

 

Ojciec Święty powrócił w homilii do swojego ulubionego porównania Kościoła do szpitala polowego, gdzie zadaniem sług Chrystusa jest opatrywanie zranionych. Skupił się przy tym na instrukcji, jaką daje Jezus wysyłanym przez siebie uczniom: aby nie niczego ze sobą nie brali, «ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie». Oznacza to, jak zaznaczył Papież, że Dobra Nowina ma być głoszona pośród ubóstwa, bo „zbawienie nie jest jakąś teologią pomyślności”, ale uwolnieniem dla ciemiężonych.

 

„Taka jest misja Kościoła: ma on uzdrawiać, leczyć. Czasem mówiłem o Kościele jako szpitalu polowym. To prawda. Iluż mamy poranionych! Ilu ludzi potrzebuje opatrzenia ran! To jest misją Kościoła: leczenie ran serca, otwieranie drzwi, uwalnianie, głoszenie, że Bóg jest dobry, że wszystko przebacza, że jest czułym Ojcem, że Bóg zawsze na nas czeka...” – powiedział Papież.

 

Pójście w bok od istoty tego przesłania otwiera niebezpieczeństwo wypaczenia misji Kościoła – zaznaczył Franciszek. Dlatego wszelkie wysiłki, by ulżyć różnym formom nędzy, sprowadzają się ostatecznie do jedynej liczącej się rzeczy: niesienia Chrystusa ubogim, niewidomym, więźniom.

 

„To prawda, że mamy szykować pomoc i tworzyć organizacje, które wsparłyby to dzieło, bo i Pan daje na to swoje dary. Ale kiedy zapominamy o tej misji, zapominamy o ubóstwie i gorliwości apostolskiej, a zaczynamy pokładać nadzieję w środkach, wówczas Kościół przekształca się w organizację pozarządową i staje się świetną instytucją: skuteczną, ale nie ewangeliczną, bo brakuje tego ducha, tego ubóstwa, tej mocy uzdrawiania” – powiedział Franciszek.

 

Ojciec Święty przypomniał na koniec, że uczniowie powrócili z tej misji szczęśliwi, a Jezus odprowadza ich na bok, aby nieco odpoczęli. Trzeba jednak pamiętać o jednym:

 

„Gdy zrobicie to, co macie do zrobienia, mówcie sobie: «Słudzy nieużyteczni jesteśmy». Taki jest apostoł. A jaka byłaby największa pochwała dla apostoła? Że był robotnikiem Królestwa, jego pracownikiem. To jest największa pochwała, bo zmierza on drogą Jezusowego głoszenia: idzie uzdrawiać, strzec, głosić tę radosną wieść o roku łaski. By sprawić, aby lud odnalazł Ojca; aby czynić pokój w sercach ludzi” – powiedział Papież.

 

tc/ rv

 

 

ŹRÓDŁO:

BANER