Audiencja ogólna: katecheza o braterstwie PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
środa, 18 lutego 2015 16:41

Nic nie zdoła nam zastąpić doświadczenia, jakie zdobywamy dzięki temu, że w rodzinie mamy brata czy siostrę. To właśnie rodzina wnosi do świata braterstwo – mówił Papież na audiencji ogólnej. W kolejnej katechezie o rodzinie zatrzymał się tym razem nad rodzeństwem i doświadczeniem braterstwa. Przypomniał, że dla chrześcijaństwa słowa brat i siostra są szczególnie ważne. Piękno braterstwa opiewa Słowo Boże, a Chrystus rozciąga je poza granice pokrewieństwa na wszystkich ludzi. Natomiast naruszenie braterstwa – mówił Franciszek – prowadzi do konfliktów, zdrady, nienawiści.

 

„Zerwanie relacji między braćmi jest czymś złym i szkodliwym dla ludzkości – stwierdził Ojciec Święty. – To przykry widok, kiedy w rodzinie rodzeństwo kłóci się o małe rzeczy czy o spadek, a potem ze sobą nie rozmawiają, nie pozdrawiają się... Braterstwo to wielka rzecz. Pomyślmy, że każdy z rodzeństwa był przez dziewięć miesięcy w tym samym łonie matki, że wszyscy pochodzą z tego samego ciała matki. Nie wolno zrywać więzów braterstwa. Wszyscy jednak znamy rodziny, w których rodzeństwo jest podzielone, skłócone. Pomyślmy o nich i prośmy Pana Boga w intencji tych rodzin. Być może i w naszej rodzinie są takie przypadki. Prośmy Pana, aby pomógł nam zjednoczyć rodzeństwo, odbudować rodzinę. Więzów braterstwa nie wolno zrywać. A kiedy się to stanie, dochodzi to tego, co wydarzyło się między Kainem i Ablem”.

 

Ojciec Święty przypomniał, że to właśnie w rodzinie uczymy się współistnienia, życia we wspólnocie. W tym sensie jest ona wielką szkołą wolności i pokoju. Często jesteśmy nieświadomi tego pozytywnego wkładu rodzin w życie ludzkości. Zdaniem Papieża, docenienia braterstwa w sposób szczególny potrzebują nasze technokratyczne i biurokratyczne społeczeństwa. Historia pokazała już wystarczająco dobrze, że bez braterstwa również wolność i równość mogą się wypełnić indywidualizmem, konformizmem, a nawet interesownością – powiedział Franciszek.

 

„Braterstwo jaśnieje w rodzinie szczególnie wówczas, gdy widzimy, jak troską, cierpliwością i miłością jest otaczane rodzeństwo najsłabsze, chore czy upośledzone – zaznaczył Ojciec Święty. – Na całym świecie jest bardzo wielu braci i sióstr, którzy to czynią, a może nie do końca doceniamy ich wielkoduszność. Podobnie, kiedy w rodzinie jest liczne rodzeństwo. Dziś pozdrowiłem tu rodzinę z dziewięciorgiem dzieci. W takiej rodzinie starsi pomagają mamie i tacie w opiece nad najmłodszymi. I jest to bardzo piękne, ta wzajemna pomoc rodzeństwa. Posiadanie brata, siostry, którzy ciebie kochają, jest mocnym doświadczeniem, doświadczeniem bezcennym i niezastąpionym”.

 

Do tematu katechezy Papież nawiązał również w słowie do Polaków:

 

„W duchu dzisiejszej katechezy zachęcam was wszystkich raz jeszcze, byście pamiętali, że rodzina, wspólnoty osób złączonych przyjaźnią, parafie, środowiska pracy, to ważne miejsca umacniania braterskich więzi. Bogactwo waszych przyjaźni, dobre wzajemne relacje z ludźmi i troska o bliźnich, niech tak promieniują na innych, by dzięki waszemu doświadczeniu wzrastali w duchu ewangelicznej miłości, poświęcenia i solidarności z braćmi”.

 

kb/ rv

 

ŹRÓDŁO:

BANER