Papież o śmierci dzieci w fabryce tekstyliów w Argentynie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 01 maja 2015 18:55

„Was wszystkich, którzy zebraliście się, aby modlić się za Orlando i Rodrigo Camacho, zapewniam o mojej bliskości, towarzysząc wam w bólu i cierpieniu”. Słowa te napisał w mailu do szefa organizacji pozarządowej „La Alameda” Gustava Very Papież Franciszek. Zareagował on w ten sposób na śmierć dwóch chłopców: siedmioletniego Orlando i dziesięcioletniego Rodrigo, którzy zginęli w pożarze nielegalnej fabryki tekstyliów w dzielnicy Flores w Buenos Aires, gdzie urodził się i przeżył młodość dzisiejszy następca św. Piotra.

 

 

 

 

Organizacja „La Alameda”, która zajmuje się problemem pracy niewolniczej i monitoruje m.in. nielegalne zakłady, miała informację o istnieniu tej pokątnej fabryki już we wrześniu 2014 r. Pracowali w niej zarówno dorośli, jak i nieletni, wykonując pracę niezgodną z żadnymi oficjalnie obowiązującymi normami. Zakład funkcjonował w dzień i w nocy, a robotników zmuszano do wielogodzinnej, wyczerpującej pracy. Wiele skarg dotyczyło m.in. nieprzestrzegania minimalnych zasad bezpieczeństwa. Z tego też powodu zaprószony ogień, który doprowadził do tragedii, bardzo szybko się rozprzestrzenił i trudno było go opanować.

 

 

„To, co się wydarzyło, sprawia mi wiele bólu. Jestem blisko was i modlę się do Pana, aby takie rzeczy, które są skutkiem niesprawiedliwości, nigdy więcej się nie wydarzyły” – napisał Ojciec Święty. Według organizacji „La Alameda” w stolicy Argentyny istnieje co najmniej 3 tys. nielegalnych warsztatów włókienniczych.

 

lg/ rv

 

źródło:

Poprawiony: piątek, 01 maja 2015 19:12