Anioł Pański: niosąc własny krzyż odzyskujemy wolność PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 13 września 2015 19:30

W czasie południowego spotkania na Anioł Pański Ojciec Święty rozważał słowa  dzisiejszej Ewangelii, która opowiada o tym jak Piotr w imieniu całego Kościoła wyznał, że Jezus jest Mesjaszem. Franciszek skupił się na zgorszeniu Piotra, który nie może pogodzić się z tym, że Zbawiciel będzie musiał wiele wycierpieć i umrzeć na krzyżu. Jezus ostro gani Piotra za uleganie szatańskiej pokusie i podkreśla, że Jego uczniowie powinni tak jak On sam „zaprzeć  się samych siebie i nieść swój krzyż”. Jezus jest pokornym sługą posłusznym Ojcu aż do ofiary z samego siebie.

 

 

 

„Pójście za Jezusem oznacza wzięcie swojego krzyża, a każdy go przecież ma, aby towarzyszyć Mu w Jego drodze. Drodze niewygodnej, która nie jest drogą sukcesu lub przemijającej sławy, ale która prowadzi do prawdziwej wolności, wolności od egoizmu i grzechu. Chodzi o dokonanie wyraźnego odrzucenie mentalności światowej, która stawia w centrum egzystencji własne „ja” i swoje interesy. Nie tego chce od nas Jezus. Przeciwnie Jezus zaprasza nas abyśmy utracili własne życia dla Niego i Ewangelii, aby je otrzymać odnowione, spełnione i autentyczne. Dzięki Jezusowi jesteśmy pewni, że ta droga prowadzi ostatecznie do zmartwychwstania, do pełnego i ostatecznego życia z Bogiem. Decyzja, aby pójść za Nim, naszym Panem i Mistrzem, który stał się sługą wszystkich, oznacza wędrowanie razem z Nim i uważne słuchania Jego Słowa. Przypomnijcie sobie o codziennym czytaniu fragmentu Ewangelii. Temu służą też sakramenty” – powiedział Papież.

 

W sposób szczególny Franciszek odniósł to wezwanie Jezusa do młodzieży: „Tu na placu jest tylu młodych, chłopców i dziewcząt. Pytam się was: czy macie pragnienie naśladowania Jezusa? Pomyślcie o tym. Módlcie się. I pozwólcie, by Pan mówił do was. Niech Maryja Panna, którzy poszła za Jezusem na Kalwarię, pomoże nam stale oczyszczać naszą wiarę z fałszywych obrazów Boga, aby być w pełni posłuszni Chrystusowi i Jego Ewangelii”.

 

Po modlitwie Anioł Pański Franciszek przypomniał o dzisiejszej beatyfikacji, która miała miejsce w Tshitanini w RPA, a także o świadectwie wiary tak wielu współczesnych męczenników: „Dzisiaj w Afryce Południowej ogłoszono błogosławionym Samuela Benedykta Daswa, był  ojcem rodziny zabitym z powodu swojej wierności Ewangelii w 1990 roku, zaledwie 25 lat temu. W swoim życiu zawsze był bardzo konsekwentny, mężnie podejmując postawy chrześcijańskie oraz odrzucając zwyczaje światowe i pogańskie. Niech jego świadectwo pomaga rodzinom szerzyć prawdę i miłość Chrystusa. Jego świadectwo jednoczy się ze świadectwem tak wielu naszych braci i sióstr, młodych i starych, młodzieży, dzieci, prześladowanych, przepędzanych, zabijanych za wiarę w Jezusa Chrystusa. Dziękujemy tym wszystkim męczennikom, wśród których jest Samuel Benedykt Daswa, za ich świadectwo i prosimy ich o wstawiennictwo za nami”.

 

dw / rv

 

źródło:


Poprawiony: poniedziałek, 14 września 2015 08:38