Program afrykańskiej podróży Franciszka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 17 października 2015 17:11

Sześć dni będzie trwała pierwsza afrykańska pielgrzymka Papieża Franciszka. Obejmie ona trzy kraje Czarnego Lądu – Kenię, Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską. Watykan opublikował dziś szczegółowy program wizyty, która odbędzie się w dniach 25-30 listopada.

 

Gest miłosierdzia będzie jednym z elementów łączących papieski pobyt w tych trzech krajach. Franciszek odwiedzi bowiem slumsy w Nairobi, dom pomocy dla najuboższych w Kampali i obóz dla uchodźców w Bangi. Ponadto w każdym z tych państw spotka się nie tylko przedstawicielami władz, z biskupami i duchowieństwem, ale i z młodzieżą. W Republice Środkowoafrykańskiej, która jest wciąż pogrążona w wojnie domowej, Franciszek będzie spowiadał młodzież, a następnie zainicjuje jej czuwanie w intencji pokoju.

 

Ważnym punktem podróży będą też spotkania ekumeniczne i międzyreligijne. W Bangi Ojciec Święty odwiedzi stołeczny meczet, co nabiera szczególnego znaczenia, gdyż wojnę w tym kraju próbowano sprowadzić do konfliktu muzułmańsko-chrześcijańskiego. Nastawione na budowanie pokoju będzie też spotkanie w biurach ONZ w Nairobi. Z kolei głównym wydarzeniem wizyty w Ugandzie staną się odwiedziny w sanktuariach tamtejszych męczenników - anglikańskim i katolickim - oraz upamiętniająca ich uroczysta Msza. Właśnie pamięć o ofierze krwi, która stała się zaczynem wiary Kościoła Czarnej Afryki, jest głównym motywem papieskiej podróży. Franciszek pragnie też upamiętnić współczesnych męczenników Czarnego Lądu.

 

bz/ rv

 

źródło: