Papież w Prato: kultura obojętności, rak wyzysku i trucizna bezprawia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 10 listopada 2015 22:48

Nie można budować niczego dobrego na kłamstwie i braku przejrzystości – mówił Franciszek w Prato – pierwszym mieście na trasie jego toskańskiej pielgrzymki – podczas spotkania z przedstawicielami świata pracy. Wypowiedział się zdecydowanie przeciwko kulturze obojętności, rakowi korupcji i wyzysku oraz truciźnie bezprawia. W spontanicznych słowach Papież nawiązał m.in. do tragedii, jaka dotknęła robotników z Chin, których wielu – często w przerażających warunkach – pracuje w tym regionie Włoch.

 

 

 

„Musimy przepasać się prawdą. Poszukiwanie i wybieranie prawdy nie zawsze jest łatwe. Jest to jednak życiowa decyzja, która musi głęboko naznaczyć egzystencję każdego i także społeczeństwa, aby było bardziej sprawiedliwe i uczciwe. Sakralny charakter osoby ludzkiej domaga się dla każdego szacunku, przyjęcia i godnej pracy. Godnej pracy! Pozwolę sobie tutaj przypomnieć, pięciu mężczyzn i dwie kobiety narodowości chińskiej, którzy dwa lata temu ponieśli śmierć w pożarze w przemysłowej dzielnicy miasta Prato. Żyli i spali w tym samym budynku, w którym pracowali: zbudowano im tam niewielkie schronienie z tektury i płyt gipsowych, z piętrowymi łóżkami, aby wykorzystać wysokość konstrukcji... To tragedia wyzysku i nieludzkich warunków życia! To nie jest godna praca! Życie każdej wspólnoty wymaga, aby do końca zwalczyć raka korupcji, raka wyzysku człowieka i jego pracy oraz trucizny bezprawia. W nas samych, a także wspólnie z innymi walczmy niestrudzenie o prawdę i sprawiedliwość!” – powiedział Papież.

 

Franciszek podziękował mieszkańcom Toskanii za podejmowane przez nich wysiłki w celu integracji każdego człowieka, opowiadając się tym samym przeciwko kulturze odrzucenia i obojętności. Do młodych apelował, by nigdy nie popadali w pesymizm i nie poddawali się w obliczu trudności. Wzywał też do tworzenia w społeczeństwie „paktów bliskości”, ponieważ, jak podkreślił, nie ma ludzi zbyt odległych, tylko są ci, do których trzeba wkrótce dotrzeć.

 

bz/ rv

 

źródło: