Franciszek o znaczącej roli katechistów w ewangelizacji Afryki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 27 listopada 2015 20:50

Franciszek oddał hołd ugandyjskim katechistom. Podkreślił ich znaczącą rolę w niesieniu Dobrej Nowiny do każdej wsi i chaty tego afrykańskiego kraju. Przypomniał, że czynią to z ogromnym poświęceniem i oddaniem mimo bardzo skromnych środków, jakimi dysponują. Papież mówił o tym na sugestywnym spotkaniu z katechistami i nauczycielami całej Ugandy, które przy blasku świec rozpraszających zapadający mrok odbyło się w sanktuarium w Munyonyo. Upamiętnia ono męczenników ugandyjskich, którzy właśnie w tym miejscu zostali skazani na śmierć za swą wierność chrześcijańskim zasadom moralnym.

 

 

 

„Uczycie tego, czego nauczał Jezus, kształcicie dorosłych i pomagacie rodzicom w rozwijaniu wiary ich dzieci, a wszystkim niesiecie radość i nadzieję życia wiecznego. Dziękuję za wasze poświęcenie, za dawany przykład, za bliskość z ludem Bożym w jego codziennym życiu oraz za liczne sposoby, w jakie zasiewacie i uprawiacie ziarna wiary w całym tym ogromnym kraju! – mówił Papież. - Szczególnie dziękuję za to, że uczycie dzieci i młodzież, jak się modlić. Także wtedy, gdy zadanie wydaje się uciążliwe, zasoby okazują się zbyt małe, a przeszkody zbyt duże, warto, byście pamiętali, że wasza praca jest święta. Niesione przez was orędzie zakorzeni się tym mocniej w sercach ludzi, im bardziej będziecie nie tylko nauczycielami, ale również świadkami. Niech wasz przykład ukaże wszystkim piękno modlitwy, moc miłosierdzia i przebaczenia, radość dzielenia Eucharystii ze wszystkimi braćmi i siostrami”.

 

Franciszek przypomniał, że wspólnota chrześcijańska wzrosła w Ugandzie właśnie dzięki świadectwu męczenników. Przez ofiarę swej krwi dali oni świadectwo prawdzie, która wyzwala.

 

„Jesteśmy dziś w Munyonyo, miejscu, gdzie król Mwanga postanowił wyeliminować wyznawców Chrystusa. Nie udał mu się ten zamiar, tak samo jak królowi Herodowi nie udało się zabić Jezusa. Zobaczywszy odważne świadectwo św. Andrzeja Kaggwy i jego towarzyszy, chrześcijanie w Ugandzie jeszcze bardziej utwierdzili się w swym przekonaniu co do obietnic Chrystusa – mówił Papież. - Niech św. Andrzej wasz patron, a także wszyscy ugandyjscy katechiści-męczennicy wyjednają wam łaskę bycia mądrymi nauczycielami, ludźmi, których słowa będą przepełnione łaską i przekonującym świadectwem o blasku Bożej prawdy i radości Ewangelii! Idźcie bez lęku do każdego miasta i wioski tego kraju, aby szerzyć dobre ziarno Słowa Bożego, i miejcie ufność w Jego obietnicę, że powrócicie z radością, niosąc snopy napełnione obfitym żniwem. Omukama Abawe Omukisa! (Niech was Bóg błogosławi!)”.

 

bz/ rv

 

źródło: