Wielki Piątek w Watykanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 25 marca 2016 19:44

„Wyryj Panie w naszych sercach uczucia wiary, nadziei, miłości, ubolewania z powodu naszych grzechów”. Ten papieski wpis na Twitterze jest najlepszym komentarzem do tego, co przeżywa Kościół w Wielki Piątek. Tego dnia wspomina się bowiem mękę i śmierć Chrystusa, które stały się drogą odkupienia ludzkości przez Boga.

 

Kościół w tym dniu wstrzymuje się od sprawowania Eucharystii. W świątyniach i kaplicach odprawia się specjalną Liturgię Męki Pańskiej. W jej trakcie odczytywany jest odnośny, obszerny fragment Ewangelii wraz z rozbudowaną modlitwą powszechną. Po niej następuje adoracja Krzyża i obrzęd Komunii św.

 

Także w Watykanie głównym wydarzeniem dnia jest właśnie liturgia wielkopiątkowa sprawowana pod przewodnictwem Ojca Świętego w Bazylice Watykańskiej. Kazanie pasyjne głosi jednak tradycyjnie papieski kaznodzieja o. Raniero Cantalamessa OFMCap.

 

Natomiast wieczorem Franciszek weźmie udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Już od lat jest ona transmitowana przez radio i telewizję kilkudziesięciu krajów świata. W tym roku autorem rozważań o Męce Pańskiej jest arcybiskup Perugii kard. Gualtiero Bassetti. Początek Drogi Krzyżowej o godz. 21:15.

 

lg/ rv

 

źródło: