Papież: Świat potrzebuje chrześcijańskiej nadziei! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 27 marca 2016 19:54

Przy pięknej pogodzie radosne tłumy rzymian i pielgrzymów z całego świata wypełniły dziś rano plac świętego Piotra, aby uczestniczyć w Mszy Wielkanocnej odprawionej przez Ojca Świętego. Jak co roku od trzydziestu lat ołtarz został przyozdobiony przez holenderskich ogrodników, którzy tym razem wykorzystali do tego 35 tyś. kwiatów. Na placu były obecne w mundurach galowych oddziały gwardii szwajcarskiej, żandarmerii watykańskiej oraz włoskiej armii, w tym orkiestry wojskowe.

 

Po zakończeniu liturgii Papież pojawił się także wśród wiernych w papamobile, a w południe wygłosił wielkanocne orędzie, poprzedzające tradycyjne świąteczne błogosławieństwo Urbi et Orbi. W orędziu Franciszek przedstawił szeroką panoramę tragedii współczesnego świata, zarazem polecając przemieniającej Mocy Zmartwychwstałego te miejsca na ziemi, które w sposób szczególny potrzebują nadziei i miłości.

 

Papież rozpoczął od przypomnienia doświadczonej wojną Syrii modląc się, aby trwające rozmowy pokojowe rozpoczęły „budowanie społeczeństwa braterskiego, szanującego godność i prawa każdego obywatela”. Tak samo niech „orędzie życia, głoszone przez anioła  przy kamieniu odsuniętym od grobu, przezwycięży zatwardziałość serc” i krzewi pokój w Iraku, Jemenie i Libii. Następnie Franciszek wezwał, aby obraz nowego człowieka jaśniejący na obliczu Chrystusa sprzyjał współistnieniu między Izraelczykami a Palestyńczykami. Franciszek pamiętał  też o wojnie na Ukrainie i krajach doświadczonych w ostatnim czasie atakami terrorystycznymi:

 

„Niech Pan Życia towarzyszy także wysiłkom mającym na celu ostateczne położenie kresu wojnie na Ukrainie, pobudzając i wspierając również inicjatywy pomocy humanitarnej, w tym uwolnienie osób uwięzionych. Niech Pan Jezus, będący naszym pokojem (por. Ef 2,14), który zmartwychwstając pokonał zło i grzech, pobudzi w te Wielkanocne Święta  naszą solidarność z ofiarami terroryzmu, ślepej i brutalnej formy przemocy, która nieustannie przelewa niewinną krew w różnych częściach świata, jak to miało miejsce podczas ostatnich zamachów w Belgii, Turcji, Nigerii, Czadzie, Kamerunie, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Iraku”.

W szczególny sposób Papież polecił działaniu Bożej miłości naród Wenezueli doświadczony kryzysem i podziałami wynikającymi z długoletnich lewackich rządów. Przypomniał, że zmartwychwstały Chrystus, zachęca nas, byśmy nie zapominali o migrantach i uchodźcach uciekających od wojny, głodu, nędzy i niesprawiedliwości społecznej. Franciszek pamiętał również o ofiarach kataklizmów, będących skutkiem niszczenia środowiska naturalnego. Na koniec mówił o prześladowanych wyznawcach Chrystusa:

 

„Wraz z naszymi braćmi i siostrami, którzy są prześladowani za wiarę i z powodu swej wierności imieniu Chrystusa, a także w obliczu zła, które wydaje się mieć przewagę w życiu wielu ludzi, posłuchajmy raz jeszcze pocieszających słów Pana: „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat” (J 16,33). Wobec duchowych i moralnych otchłani ludzkości, wobec pustek, które otwierają się w sercach, powodując nienawiść i śmierć, tylko nieskończone miłosierdzie może nam dać zbawienie. Tylko Bóg może wypełnić swoją miłością te pustki, te otchłanie i pozwolić nam nie spaść w przepaść, ale iść nadal razem w kierunku Ziemi wolności i życia”.

Wielkanocne orędzie Zmartwychwstałego Jezusa skierowane jest nie tylko do tych, którzy doświadczyli wojny i przemocy, ale do każdego człowieka:

 

„Do tych, którzy w naszych społeczeństwach stracili wszelką nadzieję i smak życia, do przygnębionych osób starszych, które w samotności odczuwają, że ubywa im sił, do młodych, którym zdaje się, że nie mają przyszłości, do wszystkich kieruję raz jeszcze słowa Zmartwychwstałego Pana: „Oto czynię wszystko nowe... pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia” (Ap 21,5-6). Niech to pocieszające orędzie Jezusa pomaga każdemu z nas zacząć od nowa z większą odwagą i nadzieją budować drogi pojednania z Bogiem i z braćmi. Tak bardzo tego potrzebujemy!”

Po czym Papież udzielił uroczystego błogosławieństwa Wielkanocnego Urbi et orbi, czyli miastu i światu.

Na zakończenie Franciszek złożył wszystkim życzenia wielkanocne oraz podziękował za wspólną modlitwę i dzielenie się świąteczną radością:

 

„Chciałbym złożyć życzenia dobrych Świąt Wielkanocnych wam wszystkim, którzy przybyliście na ten plac z Rzymu i z różnych krajów, jak też tym, którzy łączą się z nami za pośrednictwem telewizji, radia i innych środków przekazu. Oby w waszych sercach, w waszych rodzinach i wspólnotach zabrzmiało orędzie Zmartwychwstania wraz z ciepłym światłem obecności Jezusa żywego: obecności, która rozjaśnia, daje pociechę, przebacza, rozpogadza ... Chrystus zwyciężył zło u samych jego korzeni: On jest bramą zbawienia, szeroko otwartą, aby każdy mógł znaleźć miłosierdzie. Dziękuję za obecność i za waszą radość w tym świątecznym dniu. Zanieście wszystkim radość i nadzieję Chrystusa Zmartwychwstałego”.

dw / rv

 

źródło: