Rosja: 25-lecia odtworzenia katolickich struktur kościelnych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 04 kwietnia 2016 22:03

Wczoraj, w Niedzielę Miłosierdzia, we wszystkich kościołach rzymskokatolickich Federacji Rosyjskiej odczytano list pasterski biskupów na zbliżający się jubileusz 25-lecia odtworzenia tam struktur kościelnych. Z inicjatywy episkopatu Rosji od dziś 4 kwietnia trwa nowenna, która zakończy się 13 kwietnia, w rocznicę wprowadzenia odnośnych postanowień św. Jana Pawła II.

 

W swoim liście biskupi nawiązali do Roku Miłosierdzia, który wzywa wszystkich do otwarcia nie tylko drzwi katedr czy bazylik, ale przede wszystkim serc ludzkich. W części poświęconej srebrnemu jubileuszowi odtworzenia struktur Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji przypomnieli historię prześladowań chrześcijan w czasach sowieckich, kiedy hierarchowie, duchowni i wierni różnych wyznań złożyli Bogu męczeńską ofiarę z życia. Przelana krew chrześcijan stała się ziarnem odnowy życia religijnego w Rosji w latach 90. ubiegłego wieku. Poprzedziło ją spotkanie ówczesnego sekretarza generalnego KPZR Michaiła Gorbaczowa ze św. Janem Pawłem II.

 

Katoliccy biskupi Rosji zainicjowali jubileuszową nowennę, która rozpocznie się 4, a zakończy 13 kwietnia, dokładnie w dniu 25. rocznicy odtworzenia struktur Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji.

 

Biskupi zachęcili wiernych do uczestnictwa w pielgrzymkach do miejsc świętych, w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i we wrześniowej beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego w Karagandzie.

W. Raiter, Moskwa/ rv

 

źródło: