Święci dnia codziennego i męczennicy rozwijają Kościół PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 07 kwietnia 2016 23:32

O znaczeniu świętych dnia codziennego i męczenników dla rozwoju Kościoła mówił Papież na porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Wskazał, że nadal jest wielu ludzi, którzy dzięki mocy Ducha Świętego dają w świecie konsekwentne i odważne świadectwo o Jezusie, często za cenę własnego życia.

 

Punktem wyjścia papieskiej refleksji było wybrzmiewające dziś w mszalnym czytaniu z Dziejów Apostolskich świadectwo Piotra złożone tuż po tym, jak w imię Jezusa uzdrowił on chromego od urodzenia. Sanhedryn chce go za to skazać na śmierć, ale Piotr mówi, że „trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”. Franciszek zaznaczył, że to męstwo Apostoła jest totalną przeciwnością „tchórzliwego Piotra”, który wcześniej zaparł się Jezusa. Papież podkreślił, że sprawdzianem życia chrześcijanina jest spójne świadectwo, jednak nie możemy go dawać sami, bez Ducha Świętego. Dodał, że chrześcijańskie świadectwo, podobnie jak świadectwo Jezusa, daje życie.

 

„Świadectwo naszych dzisiejszych męczenników, tak wielu wypędzanych ze swej ojczystej ziemi, przesiedlanych, ścinanych, prześladowanych. Mają odwagę głosić Jezusa aż po śmierć – mówił Franciszek. – To świadectwo tych chrześcijan, którzy na serio przeżywają swoje życie i mówią: «Ja tego nie mogę zrobić: nie mogę nikomu wyrządzać krzywdy, nie mogę oszukiwać, nie mogę żyć połowicznie, muszę dawać świadectwo». A świadectwo jest głoszeniem tego, co w wierze widziałem i słyszałem, czyli Jezusa Zmartwychwstałego, z mocą Ducha Świętego, którego otrzymałem w darze”.

Parafrazując powiedzenie, że „w trudnych chwilach ojczyzna potrzebuje bohaterów”, Franciszek stwierdził, że dzisiejszy Kościół potrzebuje świadków i męczenników.

 

„Potrzebuje świadków, czyli świętych, świętych dnia codziennego, normalnego życia, ale konsekwentnego, a także świadków aż do końca, aż po śmierć – mówił Franciszek. -   Oni są życiodajną krwią Kościoła: to oni przyczyniają się do rozwoju Kościoła. To świadkowie potwierdzają, że Jezus zmartwychwstał, że Jezus żyje, a mówią o tym z konsekwencją w życiu i z mocą Ducha Świętego, którego otrzymali w darze”.

 


bz/ rv

 

źródło: