Franciszek na jubileuszowej audiencji: jałmużna znaczy miłosierdzie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 09 kwietnia 2016 22:18

O znaczeniu jałmużny mówił Papież Franciszek w czasie kolejnej jubileuszowej audiencji. Przypomniał, że słowo jałmużna pochodzi z języka greckiego i oznacza miłosierdzie. Papieskiej katechezy wysłuchało 50 tys. pielgrzymów przybyłych na plac św. Piotra.

 

Ojciec Święty podkreślił, że jałmużna wyraża się na wiele sposobów. Przestrzegł też przed łatwym usprawiedliwianiem samych siebie, że nie wspieramy ubogich, bo i tak wydadzą nasze pieniądze na wino. Przywołał tu słowa z księgi Tobiasza, w której czytamy: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka, a nie odwróci się od ciebie oblicze Boga” (Tb 4, 7). Papież zaznaczył, że pozwalają one zrozumieć prawdziwą wartość jałmużny.

 

„Jezus przestrzega przede wszystkim, abyśmy nie dawali jałmużny, by być chwalonymi i podziwianymi przez ludzi z powodu naszej hojności. Nie liczą się pozory, ale zdolność do zatrzymania się, by spojrzeć w oczy osobie proszącej o pomoc. Każdy z nas powinien się zapytać: czy jestem do tego zdolny? – mówił Papież. – Nie możemy zatem utożsamiać jałmużny jedynie z rzuceniem w pośpiechu monety, bez spojrzenia na człowieka i bez zatrzymania się, by z nim porozmawiać i zrozumieć, czego rzeczywiście potrzebuje. Jednocześnie musimy odróżnić ubogich od różnych form żebractwa, które szkodzą prawdziwie potrzebującym. Jałmużna jest aktem miłości, skierowanym do napotkanych osób. Jest gestem szczerej uwagi wobec tych, którzy się do nas zbliżają i proszą o naszą pomoc, gestem robionym w tajemnicy, gdzie tylko Bóg widzi i rozumie wartość dokonanego aktu” - powiedział Papież.

Franciszek zaznaczył, że prawdziwa jałmużna zakłada wyrzeczenie, rezygnację z czegoś. Apelował do rodziców, by uczyli dzieci hojnego dzielenia się z potrzebującymi tym co posiadają.

 

bz/ rv

 

źródło: