Papież: żyjemy w czasach męczenników i kultury wrogiej Ewangelii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 14 kwietnia 2016 23:51

Świadectwo 16 szkockich księży, którzy przed czterema wiekami wrócili po studiach do ojczyzny mimo trwających tam prześladowań, by z narażeniem życia głosić Ewangelię, przypomniał Papież wykładowcom i seminarzystom rzymskiego Papieskiego Kolegium Szkockiego w Rzymie.

 

Mija właśnie 400 lat od jego przekształcenia w seminarium przygotowujące do kapłaństwa. Franciszek podkreślił, że także współcześnie żyjemy w czasach męczenników i kultury wrogiej ewangelicznej prawdzie.

 

„Zachęcam was do tego samego ducha poświęcenia, jakiego mieli wasi poprzednicy.  Kochajcie Jezusa ponad wszystko! Jeśli będziecie mieli zapał waszych braci sprzed czterech wieków, tę samą miłość do Kościoła i do Szkocji, oddacie hołd historii i  ofiarom, które dziś wspominamy – mówił Papież. – Także w naszych czasach staniecie się znakiem dla narodu szkockiego, zwłaszcza dla młodych, jeśli spotkacie się z nimi w ich codziennym życiu i dotrzecie do tych, którzy są daleko od Chrystusa. Ukażcie wszystkim, że Bóg jest zawsze z nami, a Jego miłosierdzie trwa na wieki”.

Franciszek przypomniał też męczeństwo szkockiego jezuity św. Jana Ogilvie, konwertyty z protestantyzmu. Zabito go, by uciszyć wiarę katolicką w Szkocji. Jego śmierć stała się jednak impulsem, by bronić wolności Kościoła do zachowania jedności ze Stolicą Piotrową.

 

 

bz/ rv

 

źródło:


 

Poprawiony: piątek, 15 kwietnia 2016 22:56