Przesłanie Franciszka do uczestników wyprawy na biegun północny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 21 kwietnia 2016 23:21

Specjalne przesłanie Papież Franciszek wystosował do młodych Argentyńczyków, którzy podjęli wyprawę na biegun północny. Chcą oni zanieść tam egzemplarz encykliki „Laudato si’” oraz gałązką oliwną jako symbol pokoju. Jest to pierwsza tego typu ekspedycja ekipy z Ameryki Południowej na północny kraniec Ziemi, mająca na celu promocję problematyki zmian klimatycznych na naszej planecie. Patronują jej fundacja Criteria, podejmująca różne inicjatywy społeczne, oraz założona w Argentynie z inicjatywy ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio sieć szkół „Scholas Occurrentes”.

 

 

Franciszek podkreślił znaczenie podjętego przez uczestników wyprawy wyzwania ochrony Ziemi, naszego wspólnego domu. „Jestem przekonamy, że problem jest poważny i że inicjatywy takie jak ta, którą podejmujecie, pomogą rozbudzić świadomość degradacji środowiska, wyczerpywania zasobów naturalnych, zanieczyszczenia i także bardzo nierównomiernego podziału dóbr” – podkreślił Papież. Dodał również, że przedsięwzięcie to potwierdza, iż „miłością, wysiłkiem i pracą zespołową można przeobrazić stare mury w mosty”.

 

Ojciec Święty podziękował eksploratorom za zabranie ze sobą flagi sieci szkół „Scholas Occurrentes” i ich przesłania, a także za pozostawienie dla przyszłych pokoleń w lodach polarnych tekstu encykliki „Laudato si’.

 

 

lg/ rv

 

źródło: