Anioł Pański: stworzeni na obraz Boga Trójcy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 22 maja 2016 20:12

Tajemnica Trójcy Przenajświętszej objawia nam również prawdę o nas samych i stanowi zachętę, byśmy pośród codziennego życia byli zaczynem jedności, pocieszenia i miłosierdzia – mówił Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Wyjaśniając znaczenie dzisiejszego święta Trójcy Przenajświętszej, Franciszek odniósł się do mowy pożegnalnej Jezusa. Ukazuje On w niej, na czym polegają wzajemne relacje Ojca, Syna i Ducha. Świadomy, że zadanie powierzone Mu przez Ojca bliskie już jest wypełnienia, Jezus zapewnia też swych uczniów, że ich nie opuści, Jego misję będzie kontynuował Duch Święty, kierując Kościołem – mówił Papież.

 

„Jezus objawił, na czym polega ta misja. Przede wszystkim, Duch prowadzi nas do zrozumienia wielu rzeczy, których sam Jezus jeszcze nie wypowiedział (por. J 16,12). Nie chodzi o nowe lub szczególne doktryny, ale o pełne zrozumienie tego wszystkiego, co Syn usłyszał od Ojca i co pozwolił poznać swoim uczniom (por. w. 15). Duch prowadzi nas do nowych sytuacji życiowych ze spojrzeniem zwróconym na Jezusa, a jednocześnie otwartym na wydarzenia i na przyszłość. Pomaga On nam podążać przez dzieje, będąc silnie zakorzenionymi w Ewangelii, a także z dynamiczną wiernością wobec naszych tradycji i zwyczajów” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył jednak, że tajemnica Trójcy mówi nam też coś o nas samych, bo przez chrzest zostaliśmy włączeni w życie Boga, który jest wspólnotą miłości, rodziną trzech osób, kochających się tak bardzo, że tworzą jedną całość.

 

„Fakt, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga-komunii wzywa nas do zrozumienia samych siebie jako istot-w-relacji i przeżywania relacji międzyludzkich w solidarności i miłości wzajemnej. Relacje takie rozgrywają się przede wszystkim w ramach naszych wspólnot kościelnych, aby coraz wyraźniej  ukazywał się obraz Kościoła jako ikony Trójcy Świętej. Rozgrywają się także w każdej innej relacji społecznej, od rodziny do przyjaźni, w środowisku pracy, wszędzie. Są to konkretne okazje, które są nam dane, by budować relacje po ludzku coraz bardziej bogate, zdolne do wzajemnego szacunku i bezinteresownej miłości” – dodał Ojciec Święty.

 


kb/ rv

 

źródło: