Papież: niech aniołowie nas prowadzą i chronią PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 29 września 2017 21:53

My i anioły mamy to samo powołanie, „jesteśmy współpracownikami w Bożym planie zbawienia” – podkreślił Papież na Mszy w Domu św. Marty, sprawowanej w święto św. archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela.

„Jesteśmy – można by tak powiedzieć - «braćmi»  w powołaniu. Także oni stoją przed Panem, aby Mu służyć, chwalić Go i kontemplować chwalebne oblicze Pana. Aniołowie są wielkimi kontemplatorami. Kontemplują Pana, służą i kontemplują. Ale, ponadto, Pan ich wysyła, aby towarzyszyli nam w drodze” – mówił Ojciec Święty.

 

 

 

 

Szczególne znaczenie na naszej drodze zbawienia – zauważył Franciszek - mają archaniołowie: Michał, Rafał i Gabriel. Michał to ten, który walczy z diabłem, „wielkim smokiem” i „starodawnym wężem”, który „nam uprzykrza życie”, zwodzi „całą ziemię”, tak jak uczynił to z naszą matką Ewą, używając przekonywujących argumentów.

„«Zjedz ten owoc! To zrobi ci dobrze, pozwoli ci poznać wiele rzeczy»... I zaczyna, tak jak wąż kusić, kusić... A potem, kiedy upadliśmy oskarża nas przed Bogiem: «To jest grzesznik, jest mój!» Jest mój – to są właśnie słowa diabła. Zwycięża nas przez kuszenie, a potem oskarża przed Bogiem: «Jest mój. Zabieram go ze sobą». I Michał z nim walczy. Pan prosi go, aby walczył. Dla nas, którzy jesteśmy w drodze, w tym życiu prowadzącym do nieba, Michał pomaga nam walczyć, i nie ulegać pokusie” – stwierdził Ojciec Święty.

 

Drugi z archaniołów, Gabriel - przypomniał Papież - to ten, który przynosi dobre nowiny, on zaniósł je do Maryi, Zachariasza i Józefa. Była to nowina o zbawieniu. Gabriel pomaga nam w drodze, kiedy „|zapominamy” o Dobrej Nowinie, że Jezus przyszedł do nas, aby nas zbawić.

 

Natomiast Rafał, trzeci z archaniołów, może nie jest tak znany, ale idzie z nami i jego powinniśmy prosić, żebyśmy nie ulegali pokusie uczynienia złego kroku.

„Michale, pomóż nam w walce; każdy z nas wie, jaką walkę musi dziś stoczyć w swoim życiu. Każdy z nas wie, że walką zasadniczą jest zmaganie się o zbawienie. Gabrielu, przynoś nam wieści, przynoś nam Dobrą Nowinę o zbawieniu, że Jezus jest z nami, że Jezus nas zbawił i daje nam nadzieję. Rafale, weź nas za rękę i pomóż nam w drodze, abyśmy nie pomylili drogi, byśmy nie zostali w bezruchu. Idźmy zawsze naprzód z twoją pomocą” – zakończył swą homilię Ojciec Święty.

 

pp/rv

 

źródło:


 

Poprawiony: niedziela, 01 października 2017 12:00