Audiencja ogólna - podsumowanie papieskiej wizyty w Libanie: Moje miejsce jest pośród chrześcijan, którzy doświadczają trudności PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
czwartek, 20 września 2012 00:10

Pomimo wszelkich trudności bardzo chciałem udać się do Libanu. Ojciec zawsze musi być blisko swoich dzieci, a zwłaszcza, gdy nękają je poważne problemy – powiedział Benedykt XVI na audiencji ogólnej. Papież powrócił do swej wizyty w Libanie. Omówił jej poszczególne etapy i wyraził wdzięczność za gościnność, okazaną również przez muzułmanów.


„Korzystając z ich stałej obecności, mogłem wystosować wezwanie do dialogu i współpracy między chrześcijaństwem i islamem. Wydaje mi się, że nadszedł czas, abyśmy wspólnie dali szczere i zdecydowane świadectwo przeciw podziałom, przemocy i wojnom” – powiedział Ojciec Święty. Zaznaczył on również, że jego wizyta miała charakter przede wszystkim duszpasterski, a jej głównym celem było przekazanie posynodalnej adhortacji apostolskiej.

„Było to wzruszające wydarzenie kościelne, a zarazem opatrznościowa okazja do dialogu w kraju, którego sytuacja jest tak złożona, a zarazem znamienna dla całego regionu, ze względu na jego tradycję współistnienia i skutecznej współpracy między różnymi nurtami religijnymi i społecznymi. W obliczu cierpień i tragedii, które utrzymują się na Bliskim Wschodzie, zapewniłem, że bliskie są mi słuszne aspiracje tych tak drogich nam społeczeństw. Chciałem również dodać im otuchy i przekazałem im przesłanie pokoju. W sposób szczególny myślę tu o straszliwym konflikcie, jaki nęka Syrię. Spowodował on tysiące ofiar śmiertelnych oraz wielką falę uchodźców, którzy rozchodzą się po całym regionie w rozpaczliwym poszukiwaniu bezpieczeństwa i przyszłości. Nie zapominam też o trudnej sytuacji w Iraku” – podkreślił Benedykt XVI.

O swej wizycie w Libanie Papież wspomniał też w słowie do Polaków.

Słuchaj pozdrowień po polsku:  http://pl.radiovaticana.va/Articolo.asp?c=622732

„Witam polskich pielgrzymów. Wam tu obecnym i wszystkim Polakom, którzy wspierali mnie modlitwą podczas podróży do Libanu, bardzo dziękuję. Ufam, że to spotkanie z wiernymi z całego Bliskiego Wschodu umocni ich, doda otuchy i zaowocuje trwałym pokojem. Proszę was, abyście nadal podtrzymywali ich wysiłki waszymi modlitwami. Niech Bóg wam błogosławi!” – powiedział do Polaków Benedykt XVI.

kb/ rv

źródło:

BANER