Wiadomości
Dzień Postu i Modlitwy za Misjonarzy Męczenników PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 24 marca 2018 19:42

Misjonarze na całym świecie wciąż oddają życie za Chrystusa, a ich krew przynosi owoce. Wskazuje na to abp Giampietro Dal Toso przy okazji obchodzonego dziś we wszystkich diecezjach świata Dnia Postu i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. Obchodzony on jest od 1993 r. Sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, której podlegają tereny misyjne, zauważa, że na datę wspomnienia misyjnej ofiary życia celowo wybrano rocznicę męczeńskiej śmierci abp. Oscara Ornulfo Romero z Salwadoru, który został zastrzelony w czasie odprawiania Mszy 24 marca 1980 roku.

 

 

 

Poprawiony: sobota, 24 marca 2018 23:31
Więcej…
 
Episkopat Rosji o prawdzie, wolności i sprawiedliwości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 18 marca 2018 23:30

W związku z wyborami na prezydenta Rosji episkopat zachęca do postawy zgodnej z własnym sumieniem. Przypomina też o znaczeniu prawdy, wolności i sprawiedliwości.

 

 

 

 

Więcej…
 
Nigeria: zaatakowano arcybiskupa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 06 marca 2018 23:40

W Owerri (Stan Imo) w południowej Nigerii zaatakowano abpa Anthony’ego J.V. Obinna. Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę podczas uroczystości pogrzebowych matki prorektora tamtejszego uniwersytetu. Lokalne media podają, że ataku dopuścili się członkowie jednej z partii politycznych startującej w przyszłorocznych wyborach.

 

 

 

 

Więcej…
 
Indie: zamordowano katolickiego księdza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 01 marca 2018 23:54

W Indiach zamordowano 52-letniego ks. Xaviera Thelakkata. Został on kilkakrotnie pchnięty nożem przez pracownika ośrodka parafialnego, którego zawiesił w obowiązkach z powodów dyscyplinarnych. Kapłan zmarł w wyniku wykrwawienia tuż po przewiezieniu do szpitala.

 

 

 

 

Więcej…
 
Bp Guzdek: Żołnierze Niezłomni mieli Boga w sercu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 01 marca 2018 23:52

W Polsce obchodzony jest dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczczono go m.in. Mszą św. w katedrze polowej w Warszawie. W homilii bp Józef Guzdek przywołał fragmenty listów, odtajnionych w sierpniu 1994 r. przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu. Listy te należały do osób zamordowanych przez UB i nigdy nie dotarły do adresatów.

 

 

 

 

 

Więcej…
 
Kamerun: państwo na skraju wojny domowej, pogarsza się sytuacja cywilów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 27 lutego 2018 19:26

Przemoc rodzi tylko przemoc i z pewnością nie przynosi pokoju - powiedział kard. Christian Wiyghan Tumi. Arcybiskup emeryt diecezji Duali w południowo-zachodnim Kamerunie skomentował w ten sposób coraz bardziej napiętą sytuację w anglojęzycznej części kraju, zwanej Republiką Ambazonii. Działająca tam separatystyczna organizacja oskarża część „francuską” o dyskryminację i domaga się ogłoszenia pełnej niezależności.

 

Nasilające się od zeszłego roku protesty bojowników i siłowe powstrzymywanie ich przez rząd zmuszają cywilów do emigracji do sąsiedniej Nigerii. Caritas Nigerii podaje, że w ostatnich miesiącach z tego powodu Kamerun opuściło ponad 43 tys. osób, z czego większość to kobiety i dzieci.

 

Więcej…
 
Ks. Ostrowski: biskupem pomocniczym w archidiecezji warmińskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 27 lutego 2018 19:18

Ojciec Święty mianował ks. Janusza Ostrowskiego, dotychczasowego pomocniczego wikariusza sądowego i sędziego Metropolitalnego Sądu Biskupiego w Olsztynie biskupem pomocniczym archidiecezji Warmińskiej.

 

 

 

 

Więcej…
 
Bangladesz: napad na siostrę ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 27 lutego 2018 19:12

W Bangladeszu doszło do napadu na jedną z sióstr ze zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty. Została ona zaatakowana przez czterech nieznanych sprawców, którzy ranili ją ciężko w rękę. S. Magdalena wracała z banku z pieniędzmi na utrzymanie ośrodka pomocy dla biednych i opuszczonych dzieci. Osoby, które były świadkami zdarzenia, zdołały ją uratować i odwiozły do szpitala. „Oni nie wiedzą, kim była nasza założycielka, Matka Teresa – powiedziała ranna siostra. - Dla niej mottem życiowym była miłość. Możemy tylko opiekować się tymi biednym osobami. Z całego serca im przebaczam”.

 

 

 

Więcej…
 
Nigeryjscy biskupi: promujmy kulturę życia! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 27 lutego 2018 19:00

Przypominamy wszystkim o świętości i nienaruszalności ludzkiego życia. Żadna osoba, władza, czy instytucja nie ma prawa go przerywać – napisali nigeryjscy biskupi w komunikacie na zakończenie zebrania plenarnego tamtejszego episkopatu. Odbywało się ono od 17 do 23 lutego w stołecznej Abudży.

Episkopat nigeryjski wyraził swoje głębokie zaniepokojenie z powodu fali zabójstw na tle politycznym i rytualnym oraz częstych masowych mordów na bezbronnych obywatelach. Zachęcił również rząd do bardziej skutecznej ochrony ludzkiego życia.

 

 

 

Poprawiony: wtorek, 27 lutego 2018 23:10
Więcej…
 
Bośnia i Hercegowina: sprofanowano krzyż i ołtarz PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 16 stycznia 2018 23:29

Na wzgórzu Križevac w Bośni i Hercegowinie, w diecezji Mostar, sprofanowano krzyż i ołtarz należący do średniowiecznego kompleksu zabytków. Symbole te są ważne dla tamtejszych wiernych nie tylko ze względu na swe religijne znaczenie, ale także dlatego, że należą do ich dziedzictwa kulturowego i narodowego. Świadczą o czasach, kiedy wielu ich przodków, w pobliskim mieście Stolac, poniosło śmierć z rąk otomańskich Turków, nie chcąc zaprzeć się swej wiary.

 

 

 

Więcej…
 
Obchody sylwestrowe po chrześcijańsku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 31 grudnia 2017 23:08

Modlitwa, Msza św., wieczór uwielbienia oraz zabawa bez alkoholu – to propozycje spędzenia ostatniej nocy roku w duchu chrześcijańskim. 31 grudnia liczne wspólnoty, parafie i domy rekolekcyjne organizują bale sylwestrowe z myślą o katolikach.

 

Już 27 grudnia rozpoczęły się obchody Sylwestra na Jamnej. W wydarzeniu biorą udział ludzie związani z Ruchem Lednickim oraz wszyscy zainteresowani. Wciąż można jeszcze dołączyć do tego niezwykłego zakończenia starego i powitania Nowego Roku. Wystarczy przyjechać do ośrodka duszpasterskiego na Jamnej. To wieś położona w górach w województwie małopolskim, w gminie Zakliczyn..

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 01 stycznia 2018 23:28
Więcej…
 
Abp Gądecki dołączy do akcji „Zapal światło wolności” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 13 grudnia 2017 22:58

W przypadającą dzisiaj 36. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego abp Stanisław Gądecki włączy się w akcję Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal światło wolności”. O 19.30 metropolita poznański zapali w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu symboliczne światło upamiętniające ofiary stanu wojennego.

 

 

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 222