Wiara i duchowość
Uleczył moje rany PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 13 czerwca 2017 22:57

„Obiecując poprawę, mąż przytulił nas mocno, a ja w tym przytuleniu czułam ramiona samego Boga” – wyznaje Marlena, uczestniczka wieczoru uwielbienia, podkreślając, że odkąd postawili Boga na pierwszym miejscu swojego rodzinnego życia, zyskało ono nową jakość.

 

Czwartkowy wieczór. W sali przy parafii św. Józefa w Siedlcach śpiewnie i radośnie. Trwa comiesięczny wieczór chwały, organizowany przez Wspólnotę Jednego Ducha. Z uniesionymi rękami, kołysząc się w takt pieśni, uczestnicy (aula – jak zawsze – wypełniona jest po brzegi) proszą o „tchnienie mocy, miłości i przeniknięcie życia…”. „Jeśli jesteś tutaj, to znaczy, że Pan Bóg nie pozwoli ci zginąć w twoim strapieniu, zniechęceniu…” – zwraca się do każdego z osobna prowadzący spotkanie ks. dr Tomasz Bieliński, opiekun duchowy wspólnoty. „Wołaliśmy do Ducha Świętego. On dwa razy nie pozwoli się prosić, gdy widzi serce głodne Jego obecności” – podkreśla, zachęcając obecnych do wpatrywania się w wizerunek Jezusa oraz szukania Jego bliskości w wymiarze wspólnoty.

 

 

Poprawiony: środa, 14 czerwca 2017 08:50
Więcej…
 
Mieszka w nas Trójca PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 11 czerwca 2017 22:00

Uroczystości Trójcy Świętej są następstwem Niedzieli Zesłania Ducha Świętego podkreślają, że dzieło zbawienia pochodzi od Ojca i realizuje się przez Syna w Duchu Świętym.

 

Jak jest dziś z praktyczną wiarą w Trójjedynego Boga? Czy np. w naszej osobistej modlitwie zwracamy się świadomie do trzech Osób: Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego? Kim jest Duch Święty, najbardziej nieodgadniona osoba Trójcy Świętej?

 

Duch Święty - Trzecia Osoba Trójcy Świętej, dar dany Kościołowi w dniu Pięćdziesiątnicy. Będąc obecny we wspólnocie wierzących, działa On wśród nas także dziś.

 

 

Więcej…
 
Bóg wskazał nam drogę PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
piątek, 12 maja 2017 22:53

Ratunkiem dla grzeszników jest Niepokalane Serce Maryi. Droga ta budzi jednak wiele pytań, gdyż Maryja jest, jak każdy z nas, stworzeniem i człowiekiem, a nie Bogiem.

 

 

Nie możemy o tym zapominać, a tym bardziej zacierać nieprzekraczalnej granicy pomiędzy Stwórcą a stworzeniem. A jednak to właśnie Bóg pragnie ustanowić nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Na ten argument wskazuje s. Łucja, podając racje uzasadniające dla tego właśnie nabożeństwa. Na ­pytanie, dlaczego takie nabożeństwo, odpowiedziała krótko i jednoznacznie: „Ponieważ Bóg tak chce”.

 

 

 

Poprawiony: niedziela, 14 maja 2017 11:04
Więcej…
 
Prowadząca do Miłosiernego PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 17 kwietnia 2017 17:29

Maryjo, nikt nie zna cierpień Pana Jezusa lepiej niż Ty. Te cierpienia są miarą Jego Miłosierdzia! Apogeum tej wiedzy zdobyłaś na Golgocie. Tam obok krzyża Twego Syna stał umiłowany św. Jan, była św. Maria Magdalena i kilka kobiet, nie licząc oprawców i zadowolonych ze swego doraźnego sukcesu arcykapłanów oraz członków Sanhedrynu. Jednak to Ty byłaś najbliżej ran Syna. Ty jedna całą duszą, całym umysłem i sercem przylgnęłaś do ran Ukrzyżowanego Emmanuela. Jako jedyna wierzyłaś w dokonującą się Tajemnicę. O Niepokalana Mistrzyni rozpoznawania ­woli Bożej, czy wtedy Twoje cierpiące Serce wypełniały słowa wielkiego Izajasza: „On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Spadła nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze uzdrowienie” (Iz 53, 5)? Gdy miecz boleści przeszywał Twoje Serce, czy wydobywałaś z pamięci słowa psalmisty: „Lepiej się uciec do Pana, niż pokładać ufność w człowieku” (Ps 118, 8n)?

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 17 kwietnia 2017 19:06
Więcej…
 
Zachowała się jak trzeba PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
czwartek, 16 marca 2017 10:48

Można było przecież popłynąć z nurtem. A jednak przeszli przez życie wyprostowani „wśród tych, co na kolanach – jak pisze Herbert – wśród odwróconych plecami i obalonych w proch”.

 

Powiedz babci, że zachowałam się jak trzeba”. Być może słowa Danuty Siedzikówny „Inki”, która została zamordowana w ubeckiej katowni 28 sierpnia 1946 r., były swego czasu nazbyt eksploatowane, powtarzane jak slogan. To nic. Ważne, że dzięki takim jak ona wielu Polaków zaczęło stawiać sobie pytania, które do tej pory nie wydawały się istotne: Skąd „Inka” wiedziała, jak trzeba się zachować?

 

Więcej…
 
Osoby starsze w dziele ewangelizacji PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
czwartek, 16 marca 2017 09:58

Powoli oswajamy się z tegorocznym hasłem roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”.

 

Widnieje ono na różnych plakatach, mówią o nim księża w kazaniach, przypominane jest powołanie do bycia misjonarzem Chrystusa w swoim środowisku.

 

Kiedyś w czasie wizyty duszpasterskiej zapytał mnie pewien starszy pan: „Proszę księdza, tyle się mówi o nowej ewangelizacji. Jak ja mogę głosić Ewangelię, skoro mam już 70 lat, jestem stary i schorowany – przecież nie wyjdę na ulicę i nie będę zaczepiał ludzi…?”. Od tego pytania rozpoczęła się piękna rozmowa na temat wielkiego potencjału, jaki mają osoby starsze i którym mogą służyć w ewangelizacji.

 

Poprawiony: czwartek, 16 marca 2017 14:16
Więcej…
 
Przemień mnie Jezu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 12 marca 2017 23:38

Z pewnością wiele osób zastanawia się, dlaczego w II Niedzielę Wielkiego Postu udajemy się na Górę Tabor razem z apostołami, aby tam być świadkami Przemienienia Pańskiego. Jezus często szedł na odludne, pustynne wzniesienia, by tam na modlitwie doświadczyć obecności Ojca.

W ciszy świętej obecności realizuje się pragnienie Boga i człowieka, by być razem, wejść w głębię modlitwy przemieniającej, kreującej żywą relację dziecka Bożego z Ojcem Niebieskim. Po co właściwie udajemy się na Górę Tabor razem z Jezusem i Apostołami? W jednej z pieśni kościelnych zanosimy do Syna Bożego następujące pragnienie:

 

 

 

 

 

„Słuchaj Jezu, jak Cię błaga lud

Słuchaj, słuchaj uczyń z nami cud

Przemień o Jezu, smutny ten czas.

O Jezu pociesz nas.”

 

Poprawiony: niedziela, 12 marca 2017 23:52
Więcej…
 
Cierpieniem wielbić Boga PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 12 lutego 2017 23:27

„Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49), to myśl przewodnia tegorocznego Światowego Dnia Chorego, przypadającego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Ten dzień przywołuje też postać niepozornej św. Bernadety z Lourdes. To jej ukazywała się Maryja. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że na ubogą, niepiśmienną i chorą Bernadetę Matka Boża patrzyła jak na osobę. „Piękna Pani” - tak św. Bernadeta nazywała Maryję, wiele razy podkreślała, że rozmawia z nią z wielkim szacunkiem, a nie z politowaniem.

 

 

 

 

Więcej…
 
Pogodzić się z upływem czasu PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
niedziela, 08 stycznia 2017 16:14

Trudno pogodzić się z upływem czasu. Boimy się śmierci, starości, bezczynności… Nie uspokaja nas myśl, że trzeba żyć dniem dzisiejszym, że taka jest normalna kolej rzeczy – coś się dla nas kończy, coś nowego się zaczyna.

 

Pewna osoba wyznała kiedyś: „Najbardziej na świecie bałam się odejścia ze szkoły. Miałam tam znajomych, znałam każdy kąt. Myśl, że już nigdy nie będę siedziała w szkolnej ławce, odrabiała lekcji – przerażała mnie.

 

 

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 23:05
Więcej…
 
Maryja mnie chroni PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
niedziela, 08 stycznia 2017 15:36

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka, których zaspokojenie jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju, jest poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko sfery fizycznej życia, ale także sfery ducha.

 

Imię Boga brzmi „Jahwe” – Jestem, Który Jestem. Najświętsze, onieśmielające – wręcz obezwładniające – porażające swoją potęgą i mocą! Żydzi Go nie wymawiali, Mojżesz stojący przed płonącym krzewem zdjął sandały. Usłyszał, że nawet ziemia naznaczona Bożą obecnością jest święta! Może dlatego miłosierny Bóg, pragnąc stać się bliskim – chcąc nas ośmielić, skrócić dystans – posłał na świat swojego Syna Jezusa. Nazwano Go Emmanuel – „Bóg z nami”. Pod krzyżem otrzymaliśmy też Maryję za Matkę. Nie był to gest tylko symboliczny, nie chodziło o ornament. Jej opieka jest nazbyt realna i prawdziwa, by tak sądzić.

 

Poprawiony: niedziela, 08 stycznia 2017 18:22
Więcej…
 
Adwent czasem tęsknoty i czuwania PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
sobota, 10 grudnia 2016 04:08

Adwent znaczy „przyjście”. Kościół mówi o przyjściu Chrystusa na trzy sposoby: o Jego przyjściu w chwilki narodzin, o przyjściu Chrystusa do naszego wnętrza dzisiaj i o Jego przyjściu w chwale na końcu czasów. W Adwencie świętujemy przybycie Jezusa Chrystusa do nas. Spotykamy Go jako Przychodzącego, ponieważ my sami nie jesteśmy u siebie. Jeden z pisarzy tak napisał: „Dzisiaj wieczorem będę miał wizytę. Mam nadzieję, że będę w domu”. Często nie ma nas w naszym własnym domu. Jesteśmy gdzieś daleko z naszymi myślami i uczuciami, z naszymi myślami idziemy na spacer. Ponieważ nie ma nas u siebie, doświadczamy Chrystusa, który już od dawna jest u nas, jako Nadchodzącego.

 

 

Poprawiony: sobota, 10 grudnia 2016 19:09
Więcej…
 
Dlaczego Adwent? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 26 listopada 2016 02:35

Nie wiemy, przeżywając swoje życie, jaki ślad zostawiamy, a także – co wynika z naszych rozmów i kontaktów z innymi. Z czasem ktoś nam mówi, że jakieś słowo przez nas wypowiedziane, otworzyło mu oczy, podniosło na duchu, zachęciło do spowiedzi, przywróciło nadzieję życia.

Jezus nie opowiada uczniom Jana wprost, że On jest Mesjaszem, lecz Jego czyny mówią o Nim. Najpiękniejszym znakiem wskazującym na przyjście Mesjasza, byli ludzie odzyskujący zdrowie, przywracani do życia, uwolnienie od złego ducha.

 

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 13