Homilie
Świętych Apostołów Piotra i Pawła – uroczystość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 28 czerwca 2018 23:46

Piątek, 29 czerwca 2018 roku


XII Tydzień zwykły, Rok B

Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła kieruje nasze myśli ku początkom Kościoła. Uświadamiamy sobie tę prawdę, że budowniczym Kościoła jest sam Bóg, który posługuje się ludźmi. Apostołowie Piotr i Paweł, z Bożego wybrania stają się filarami tej budowli. Liturgia słowa przeznaczona na dzisiejszą uroczystość jasno nam o tym przypomina. Ewangelista Mateusz ukazuje nam wydarzenie spod Cezarei Filipowej. Piotr wyznaje wiarę, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, w zamian dowiaduje się, że to on stanie się Opoką, na której Jezus zbuduje swój Kościół, którego bramy
piekielne nie przemogą (Por. Mt 16, 18).

 

 

 

Więcej…
 
Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła – święto PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 21 maja 2018 12:51

Poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego


Poniedziałek, 21 maja 2018 roku, VII tydzień zwykły, Rok B

 

„Mama” – to takie proste w swojej budowie słowo. Nie ma w nim nic skomplikowanego, ta sama sylaba powtórzona dwukrotnie. A jednak „mama” to coś więcej niż tylko słowo. „Mama” oznacza więcej niż dźwięki, sylaby czy wyrazy. Kto zdoła policzyć, ile emocji rodzi się w nas, gdy słyszymy słowo „mama”? Kto może policzyć, ile wspomnień – pięknych, wspaniałych, ale i tych trudnych, bolesnych – przychodzi nam do głowy, gdy wypowiadamy słowo „mama”? Słowo „mama” niesie wraz ze swym znaczeniem potężny ładunek emocjonalny. „Mama” jest osobą, jest kobietą, jest matką, co oznacza, że jest z nami od samego początku. „Mama” jest z nami od momentu naszego poczęcia. Pierwszymi dźwiękami, jakie słyszy każdy człowiek, w okresie prenatalnym, jest bicie serca mamy, a następnie jej głos. Jednym z pierwszych słów, którego każdy człowiek po swoim narodzeniu uczy się i z czasem potrafi samodzielnie wypowiedzieć jest właśnie wyraz „mama”.

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 21 maja 2018 18:48
Więcej…
 
Niedziela Zesłania Ducha Świętego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 02 maja 2018 20:43

Do wielu starych ludzkich nawyków w ostatnich kilkunastu latach doszedł nowy – nieustanne przeskakiwanie po kanałach telewizyjnych, stronach internetowych i różnych wiadomościach w telefonie. Coraz trudniej skupić nam uwagę na całym filmie lub programie, coraz trudniej przeczytać całą książkę lub nawet dłuższy artykuł, zwłaszcza gdy wymagają one przemyślenia. Coraz trudniej wysłuchać także kogoś do końca i podjąć trwałą, ostateczną życiową decyzję. Najlepiej jest nie myśleć i zaczekać.

Zesłanie Ducha Świętego – to dopełnienie zwycięstwa Jezusa nad śmiercią i grzechem. Mówimy także, że to wyprowadzenie apostołów z przytulnego, ale przecież małego Wieczernika, by głosić Ewangelię. Dziś czcimy także narodziny Kościoła – świętej wspólnoty, gdzie wszyscy jesteśmy „zrodzeni” dla życia wiecznego – byliśmy umarli, a dzięki mocy Boga, Ducha Świętego, prawdziwie żyjemy.

Więcej…
 
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 31 marca 2018 22:49

Niedziela, 1 kwietnia 2018 roku

Oktawa Wielkanocna, Rok B


Nie umiem być srebrnym aniołem
ni gorejącym krzakiem –
tyle Zmartwychwstań już przeszło
a serce mam byle jakie.
Tyle procesji z dzwonami
tyle już alleluja –
a moja świętość dziurawa
na ćwiartce włoska się buja.

Ks. Jan Twardowski

 

Poprawiony: sobota, 31 marca 2018 22:53
Więcej…
 
Poniedziałek Wielkiego Tygodnia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 25 marca 2018 22:09

Poniedziałek, 26 marca 2018 roku

VI tydzień Wielkiego Postu, Rok B


Praktykowanie jałmużny uwalnia nas od chciwości i pomaga nam odkryć, że drugi człowiek jest moim bratem – to, co mam, nie jest nigdy tylko moje
– napisał papież Franciszek w tegorocznym, „Orędziu na Wielki Post”, zachęcając jednocześnie wszystkich członków Kościoła, aby z zapałem podjęli drogę wielkopostną, czerpiąc wsparcie z jałmużny, postu i modlitwy.

Więcej…
 
Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 24 marca 2018 22:23

Niedziela, 25 marca 2018 roku

Wielki Tydzień, Rok B


Co zapamiętamy z dzisiejszej liturgii? Poświęcenie palm na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i Jego Mękę. Dwa bardzo kontrastujące ze sobą wydarzenia.

Więcej…
 
Czwartek piątego tygodnia Wielkiego Postu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 21 marca 2018 23:40

Czwartek, 22 marca 2018 roku,

V tydzień Wielkiego Postu, Rok B


Jezus ponownie znajduje się w krzyżowym ogniu pytań i zarzutów ze strony Żydów. Wydają się oni nie rozumieć sensu Jego słów. Interpretują je literalnie, podczas gdy On porusza się w sferze symboliki, która nie dotyczy tylko przeszłości, ale przede wszystkim zarysowuje przyszłość, jako wypełnienie się dawnych obietnic.

 

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 147