Homilie
VI niedziela wielkanocna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 09 maja 2021 07:56

Niedziela, 09 maja 2021 roku,


VI tydzień wielkanocny, Rok B


Dzisiejsze czytania słowa Bożego pozwalają nam głębiej wniknąć w zagadnienie godności człowieka ujmowanej w relacji do osoby Boga. Wzrusza nas postać rzymskiego setnika Korneliusza, jego delikatność i pokora. Padł on do nóg Piotrowi i oddał mu pokłon. To całkiem niezwykłe jak na wojskowego, a przy tym poganina. Ale Piotr też bardzo pięknie do niego przemówił. Bóg nie jest stronniczy, nie ma względów na osobę, w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi. To musiało podnieść na duchu Korneliusza. I tak rozpoczął się nowy rozdział w dziejach pierwotnego Kościoła – Kościoła powszechnego.

Poprawiony: niedziela, 09 maja 2021 10:13
Więcej…
 
Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski – uroczystość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 08 maja 2021 00:06

Sobota, 08 maja 2021 roku,


V tydzień wielkanocny, Rok B


Św. Stanisław biskup i męczennik zwany też Stanisławem ze Szczepanowa, zwycięzca pod mieczem.

Patrzymy na ważną postać w historii Kościoła i Polski. Nie chcę skupiać się na życiorysie świętego, bo mamy niewiele pewnych informacji. Urodził się prawdopodobnie około roku 1030. Święcenia kapłańskie otrzymał ok. roku 1060. W roku 1070 został wybrany na biskupa Krakowa, ale konsekracja obyła się dopiero dwa lata później. Jego zasługą było wskrzeszenie metropolii gnieźnieńskiej, o co prosił papieża w imieniu króla Bolesława Śmiałego. Dzięki temu raz na zawsze ustały pretensje metropolii magdeburskiej do zwierzchnictwa nad diecezjami polskimi. Później popadł w konflikt z tymże królem i został zamordowany 11 kwietnia 1079 w kościele na Skałce. Tyle w miarę pewnych informacji o patronie Polski.

Poprawiony: sobota, 08 maja 2021 15:25
Więcej…
 
Świętych Apostołów Filipa i Jakuba – święto PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 06 maja 2021 00:08

Czwartek, 06 maja 2021 roku,V tydzień wielkanocny, Rok B


Różne są drogi prowadzące do Boga. Niekiedy są to drogi kręte, pełne trudnych wydarzeń. Jednak ważne jest, aby w poszukiwaniu Boga nie poddawać się.

To, co pomaga w odnalezieniu Boga, to wiara. Przykład tego dają nam patronowie dnia dzisiejszego - święci Filip i Jakub. Ich drogi do poznania Jezusa były różne. Jak podają Ewangelie, św. Filip najpierw był uczniem Jana Chrzciciela. Pochodził z Betsaidy. Jezus powołał Filipa w dzień po powołaniu Szymona i Andrzeja. Więcej o tym świętym mówi nam Tradycja. Według niej, Filip głosił Dobrą Nowinę w Grecji. Zginął śmiercią męczeńską za czasów cesarza Domicjana.

 

Poprawiony: piątek, 07 maja 2021 21:33
Więcej…
 
Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski – uroczystość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 03 maja 2021 00:08

Poniedziałek, 03 maja 2021 roku,V tydzień wielkanocny, Rok B

 

 

Jesteśmy istotami empirycznymi, to znaczy, że nasze doświadczenie zmysłowe jest dla nas bardzo ważne, a nawet w wielu momentach naszego życia kluczowe. Już jako dzieci uczymy się poprzez doświadczanie otaczającego nas świata. Słyszymy głos naszych bliskich, widzimy ich twarze czujemy ciepło, dotyk. Nawet nasze stany i przeżycia niefizycznie również potrzebują doświadczeń empirycznych – zmysłowych. Miłość będziemy wyrażali poprzez konkretne gesty, słowa, drobne uczynki, które są znakami naszej miłości. Sytuacja wprost przeciwna będzie dotyczyła niechęci, w której to będziemy powstrzymywali się od bliskości, a nawet dawali do zrozumienia brak przyjemności z przebywania ze sobą. Jako ludzie potrzebujemy znaków i ich doświadczanie jest nam potrzebne do rozwoju. Znaki są dla nas potwierdzeniem czyjejś obecności, opieki, zapewnieniem bezpieczeństwa, wskazaniem właściwej drogi czy zachowania.

 


Poprawiony: niedziela, 02 maja 2021 21:28
Więcej…
 
V niedziela wielkanocna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 02 maja 2021 08:47

Niedziela, 02 maja 2021 roku,


V tydzień wielkanocny, Rok B


Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić (J 15, 5)

Gdzie albo w kim tkwią nasze korzenie?


Poprawiony: niedziela, 02 maja 2021 12:33
Więcej…
 
II niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 11 kwietnia 2021 09:49

Niedziela, 11 kwietnia 2021 roku, oktawa Wielkanocna, Rok B


W tym niepewnym, trudnym czasie Chrystus przychodzi ze swoim pokojem. W dzisiejszym fragmencie Ewangelii trzykrotnie usłyszeliśmy słowa: Pokój wam! Chrystus mówi to nie tylko do zalęknionych uczniów, ale także do nas. Pragnie, by Jego pokój przeniknął serce każdego z nas, by zagościł w naszych rodzinach, w każdej sytuacji, którą przeżywamy.

Spotkanie ze Zmartwychwstałym powinno wnieść nową jakość w nasze życie, nie możemy żyć jak umarli. Pierwsze czytanie jest wezwaniem, byśmy jak apostołowie mogli z mocą świadczyć o zmartwychwstaniu Jezusa.

 

 

Więcej…
 
Poniedziałek drugiego tygodnia Wielkiego Postu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 28 lutego 2021 20:48

Poniedziałek, 01 marca 2021 rokuII tydzień Wielkiego Postu, Rok BŻyciodajną tkanką relacji międzyludzkich jest miłość. Jednym z najpiękniejszych wyrazów miłości jest miłosierdzie. Miłosierdzie możemy inaczej określić jako miłość w akcji. Słowo Boże z dzisiejszego dnia ukazuje nam jeden ważny aspekt miłosierdzia – przebaczenie.


Wielu ludzi ma problem z wejściem na drogę przebaczenia i odpuszczenia za wyrządzone krzywdy. Nie jest to łatwy i oczywisty gest. Wspomnienia z przeszłości, zranione uczucia, zniewagi, ból emocjonalny i fizyczny związany z doznaną krzywdą – to wszystko sprawia, że wielu ludzi nie jest w stanie przebaczyć.

 

 


 

Poprawiony: niedziela, 28 lutego 2021 20:59
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 177