Watykan: międzynarodowa konferencja o szpitalu jako miejscu ewangelizacji PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
czwartek, 15 listopada 2012 23:34

W Watykanie rozpoczęła się dziś konferencja „Szpital, miejsce ewangelizacji: misja ludzka i duchowa”. W trzydniowych obradach w auli synodalnej biorą udział dyrektorzy szpitali, lekarze, pielęgniarki, wolontariusze i duchowni.

Konferencję organizuje Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jej przewodniczący abp Zygmunt Zimowski zwraca uwagę, że zwiększa się rozdźwięk między osiągnięciami technicznymi w medycynie a szacunkiem okazywanym pacjentom. W związku z kryzysem gospodarczym dostęp do usług medycznych jest ograniczany, a szpitale zaczynają działać jak przedsiębiorstwa. Szpitalni kapelani stoją dziś przed wyzwaniem ochrony godności i życia pacjentów, od poczęcia do naturalnej śmierci. Jednocześnie mają wypełniać swoją misję apostolską.

„Szpital jest miejscem, gdzie niebo spotyka się z ziemią – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Zimowski. – Pacjenci, którzy w ciągu swojego życia odeszli od Chrystusa, mają wielką okazję do zastanowienia się nad sensem życia ludzkiego. Wielką rolę odgrywa w tym kapelan szpitalny, a także zespoły duszpasterskie. Powinni oni być taką «kroplą oleju», żeby otworzyć ludzkie serce, nieraz zardzewiałe na to, co Boże i piękne. A potem kapłan przychodzi w wymiarze sakramentalnym. Można nazwać szpital «świątynią człowieczeństwa». Tam ludzie się spotykają niezależnie od kultury, statusu społecznego, religii. Mają okazję, by w tej «świątyni» widzieć wielką misję Kościoła”.

Na konferencję jest zgłoszonych ponad 700 osób z 65 krajów, z pięciu kontynentów. „Dzięki temu będziemy mieć kontakt z Kościołami lokalnymi – zaznaczył abp Zimowski. – Każdy z tych Kościołów ma trochę inne problemy w wymiarze duszpasterstwa ludzi chorych”.

Wyrazem troski o godność życia ludzkiego będzie aktualizacja Karty Pracowników Służby Zdrowia o nowe zagadnienia bioetyczne, którą abp Zimowski zapowiedział na przyszły rok.

Wśród uczestników konferencji jest także dwoje Polaków: wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł oraz szefowa Fundacji „Lubię Pomagać” Anna Janowicz.

W sobotę uczestnicy konferencji spotkają się w auli Pawła VI z Papieżem.

mz/rv

 

ŹRÓDŁO:

BANER