Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 01 września 2019 21:16
Wieluń, Westerplatte i Warszawa - w tych miastach odbywały się dziś centralne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.


Poranne obchody rozpoczęły się w Wieluniu. W uroczystościach udział wzięli: Prezydent Andrzej Duda i Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier. „Jako prezydent Republiki Federalnej Niemiec chcę państwa zapewnić, że nie zapomnimy. Będziemy zawsze pamiętać, chcemy o tym pamiętać i przyjmujemy tę odpowiedzialność, którą narzuca na nas nasza historia. Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o wybaczenie” - powiedział Frank-Walter Steinmeier.


W uroczystościach na Westerplatte uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki. Pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża modlitwie przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. „Dziś na to święte miejsce pamięci i wdzięczności, którego gospodarzem, kustoszem, opiekunem jest Naród Polski i jego państwo, przywołujemy tych wszystkich, dla których gdańskie Westerplatte, (...) stanowiło drogowskaz, impuls do służby, aby przyszła Polska w imię Pana” – mówił w modlitwie abp Głódź.


Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej niemieccy i polscy biskupi opublikowali dokument zatytułowany „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”. Wzywają w nim do przezwyciężenia cierpienia i bolesnych wspomnień poprzez szczere uczestnictwo w procesie pojednania między narodem polskim i niemieckim. Biskupi apelują także o modlitwę o pokój i dodają, że „od nas dzisiaj zależy umacnianie i pogłębianie jedności Europy, mimo historycznych odrębności poszczególnych narodów i państw".

 

 

źródło: