Atak na katedrę w Nikaragui PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 01 sierpnia 2020 19:36
Niezidentyfikowany mężczyzna w bluzie z kapturem wrzucił koktajl mołotowa do kaplicy Krwi Chrystusa znajdującej się w katedrze w stolicy Nikaragui. Pożar został szybko ugaszony przez strażaków, jednak ogień prawie doszczętnie strawił m.in. zabytkowy krucyfiks z IV wieku. Żadnej z osób, które przebywały wówczas w kościele, nic się nie stało. „To akt terroryzmu. Nasza wspólnota została bardzo zraniona” – powiedział kard. Leopoldo José Brenes, arcybiskup Managui.

 

 

 


W komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji czytamy, że zdaniem policji nie był to chuligański wybryk, ale zaplanowane działanie doświadczonego zawodowca. Celem było zniszczenie krzyża czczonego przez wiernych od pokoleń.


To kolejny z serii ataków na kościoły w Nikaragui w ostatnich miesiącach. Wpisuje się on w falę niszczenia własności kościelnej, demolowania świątyń i profanacji Najświętszego Sakramentu. „Te działania wymagają dogłębnej analizy, aby stwierdzić, co dzieje się z naszym społeczeństwem” – czytamy w komunikacie.


Przed zniszczonym krucyfiksem modlił się Jan Paweł II, który zatrzymał się w katedrze podczas wizyty w Nikaragui w 1996 r.

 

 

źródło: