O Katechizmie w Roku Wiary – 1 PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 03 grudnia 2012 12:45

Wśród różnych zaproszeń, jakie skierował do nas Papież Benedykt XVI z okazji Roku Wiary jest także zaproszenie do systematycznej lektury Katechizmu. W pięknym liście Porta fidei Ojciec święty wyraża przekonanie, że Katechizm będzie w ciągu tego Roku (i nie tylko) „prawdziwym narzędziem i wsparciem dla wiary”.

Mamy różne wersje Katechizmu. Przede wszystkim mamy Katechizm Kościoła Katolickiego, jaki został opublikowany 20 lat temu. Potem jest jego skrócona wersja: Kompendium Katechizmu. W ubiegłym roku natomiast wyszedł Katechizm YouCat, skierowany do młodych. Wszystkie te wersje Katechizmu zostały przetłumaczone na wiele języków i rozeszły się w sprzedaży w milionach egzemplarzy.

Pomimo to pozostaje prawdziwą opinia, że wielki Katechizm i jego różne wersje przeniknęły do – by tak rzec – krwiobiegu wspólnoty Kościoła w niewielkim zakresie. I chociaż Katechizm jest „jednym z najważniejszych owoców Soboru Watykańskiego II”, to jest także prawdą, iż jest to dzieło niezrozumiane i mało w praktyce cenione. Rok Wiary jest dobrą okazją, by spróbować zmienić tę sytuację.

 

 

We wstępie Benedykta XVI do Katechizmu YouCat znajdujemy gorące zaproszenie: „Zachęcam Was – pisze Papież – studiujcie Katechizm z zapałem i cierpliwością! Poświęćcie swój czas! Studiujcie go w ciszy waszych pokoi, czytajcie go we dwójkę, gdy się zaprzyjaźnicie, stwórzcie grupy i fora, wymieniajcie się przez Internet. Na wszelkie sposoby rozmawiajcie na temat Waszej wiary!”.

Ten cykl refleksji na temat Katechizmu, który dzisiaj rozpoczynamy chce być bodźcem do udzielenia odpowiedzi na to papieskie zaproszenie. Będziemy zastanawiać się nad kolejnymi rozdziałami pierwszej części Katechizmu, która nosi tytuł: „Wyznanie wiary”. Chodzi o to, by, jak stwierdził Benedykt XVI, podtrzymywać rozmowę na temat naszej wiary. Weźmy zatem Katechizm do ręki.

AUTOR :  Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

 

ŹRÓDŁO:

BANER