Rozważanie na 13.10.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 12 października 2015 22:51

XXVIII Tydzień Okresu Zwykłego, Rok B


Rz 1, 16-25; Ps 19 (18), 2-3. 4-5ab (R.: 2a); Hbr 4, 12; Łk 11, 37-41

 

Dzisiaj Jezus przypomina nam o tym, aby nie zwracać uwagi na pozory, aby zewnętrzne objawy naszego zachowania, postaw zbytnio nie absorbowały naszej uwagi, aby żyć tym, co we wnętrzu i by wnętrze dla każdego z nas było najważniejsze, zarówno patrząc na innych, jak i patrząc na samego siebie. Każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, jest jak faryzeusz, który szczególną uwagę zwraca na to, co zewnętrzne; na to, by zewnętrznie stwarzać pozory dobra,aby inni widzieli w nas dobro, by widzieli to, co my uważamy za dobre, atrakcyjne, warte zwrócenia uwagi. W każdym człowieku drzemie taki faryzeusz, nikt nie jest wolny od tego.

 

Trudno jest duszy zachować czyste intencje, zazwyczaj wkradają się w nie różne myśli, egoistyczne myśli, wyrachowanie. Za każdym razem należy zwracać się do Boga mieszkającego w duszy z prośbą, by oczyszczał intencje, by oczyszczał serce, w każdym momencie dnia, w każdej chwili. Prosić o Boże Miłosierdzie; aby nie przypominać faryzeusza, który dba o czystość kubka z tej zewnętrznej strony. Abyśmy nie przypominali takiego kubka, który z zewnątrz, owszem świeci czystością, ale gdyby zajrzało się do środka cały aż się lepi z brudu. Dlatego trzeba koniecznie, kiedy tylko człowiek sobie przypomni o tym, prosić o Boże miłosierdzie, o kroplę Krwi Chrystusa, która swoją mocą oczyszczającą przewyższa wszystko. Wystarczy jedna kropla, a dusza będzie czysta.

 

Święty, to człowiek, który żyje z Bogiem w swoim wnętrzu, doświadcza Boga w swojej duszy, wie, jest pewien, że Bóg zamieszkuje jego serce i we własnym sercu spotyka się z Bogiem. Mając świadomość tej cudownej obecności Boga w sobie, chociażby z tego tylko względu stara się zachować czystość duszy, aby niczym nie zranić Jezusa żyjącego w nim, aby żaden brud nie dotknął Jezusa.