Rozważanie na 23.10.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 22 października 2015 23:12

XXIX Tydzień Okresu Zwykłego, Rok B


Rz 7, 18-24; Ps 119 (118), 66 i 68. 76-77. 93-94 (R.: por. 68b); Por. Mt 11, 25; Łk 12, 54-59

 

Jezus zwraca dzisiaj uwagę na fakt, iż ludzkość potrafi dużo, czym się chwali, ale jeśli chodzi o sprawy najważniejsze nie potrafi ich dostrzec lub też specjalnie udaje, że nie widzi i nie rozumie. Odsuwa od siebie, by nie pamiętać. Jezus specjalnie przychodzi, by ukazywać, by naprowadzać, tłumaczyć i objaśniać. Jezus jest tym, który staje pośród swego ludu, jako Pasterz, jako Nauczyciel, jako Władca i wskazując na bardzo ważne wydarzenia w historii Izraela tej dalszej i tej współczesnej im, podkreśla ich znaczenie, tłumaczy to znaczenie.

 

 

 

Są to oczywiste znaki, które powinni odczytać. Oni zaś, mimo całej wiedzy, którą tak podkreślają, nie odczytują znaków, błędnie je interpretują, specjalnie kamuflują, wprowadzają w błąd mniej światłych, dla których są autorytetem. Obłudnie udają, że nie widzą i nie rozumieją.

 

Sytuacja w pewnym sensie powtarza się. Również współcześnie nie wszystkie znaki, jakie daje Niebo są właściwie odczytywane. Ich interpretacja pozostawia nieraz wiele do życzenia. Chodzi o znaki, jakie spotykamy, na co dzień, a ich nie dostrzegamy lub nie chcemy dostrzegać, naszą codzienność, która daje nam wiele sposobności do obcowania ze znakami Bożej obecności w naszym życiu. Jako osoby wierzące powinniśmy nieustannie zgłębiać tajemnice Boże zawarte w Piśmie świętym, całej nauce Kościoła. Zgłębianie tych tajemnic pozwala, pomaga chrześcijaninowi iść drogą wiary, rozwijać się, doskonalić. Brak czynnej postawy, bierność sprawia, że to, co powinno w naszym życiu nas zastanawiać, służyć ku refleksji i podejmowaniu pewnych postaw, nie służy temu, bo nie jest dostrzegane lub jest specjalnie odsuwane na bok.

 

 

Poprawiony: piątek, 23 października 2015 20:16