Rozważanie na 24.10.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 23 października 2015 22:52

XXIX Tydzień Okresu Zwykłego, Rok B

 

Rz 8, 1-11; Ps 24 (23), 1-2. 3-4ab. 5-6 (R.: por. 6); Ez 33, 11; Łk 13, 1-9


Jesteśmy niczym drzewo zasadzone w ogrodzie Boga. Ogrodnik wobec nas wykonuje różne zabiegi ogrodnicze, aby tylko zapewnić nam - drzewom najlepsze warunki życia i rozwoju. Nawozi, przycina, chroni przed szkodnikami, na zimę okrywa, przed promieniami słonecznymi bieli. Stale dogląda, by od razu dostrzec to, co mogłoby nam zaszkodzić. Ogrodnik widzi każdy nowy pączek, każdy nowy pęd. Cieszy się z kwiatów, czeka z niecierpliwością na owoce. Prawdziwy Ogrodnik żyje życiem swego ogrodu. A rytm biologiczny roślin staje się jego rytmem, wyznacza rytm jego życia. Ogrodnik daje swój czas, swoje siły, serce, by ogród się rozrastałby piękniał.

 

Niestety nie każda roślina poddaje się jego zabiegom, nie każda rozwija się tak, jak by tego oczekiwał, nie dzieje się to proporcjonalnie do wkładanego wysiłku i różnorodnych zabiegów. Jednak ogrodnik kocha swoje rośliny. Kiedy Bóg przechadzając się po ogrodzie stwierdzając nieużyteczność jakiejś, każe ją wyciąć, ogrodnik wstawia się za nią, prosząc by jeszcze trochę czasu zyskała. Zabiega o nią u Boga mówiąc, iż jeszcze poczyni pewne starania, a jeśli po nich nadal nie będzie owoców, wtedy zgodzi się na jej wycięcie. Jak bardzo ogrodnik musi kochać swoje rośliny, że tak o nie zabiega, stara się, prosi za nimi.

 

Dzisiaj zwracamy naszą uwagę na tę obfitość łask, jaka nieustannie zlewana jest na nas z Nieba. Pragniemy uświadomić sobie, iż ciągle obdarzani jesteśmy łaskami, które dobrze odczytane, mogą przyczynić się do naszego uświęcenia. Chciałbym, abyśmy zrozumieli, iż wszystko może stać się taką łaską, jeśli uwierzymy i przyjmiemy. Każda chwila może być chwilą zbliżenia do Boga, przyjęcia nawrócenia i zbawienia. W każdej Bóg dba o nas i użycza swego miłosierdzia, byśmy pomimo swoich słabości wzrastali w miłości.