Rozważanie na 7.02.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 06 lutego 2016 23:10

V Niedziela Okresu Zwykłego, Rok C

 

Iz 6, 1-2a. 3-8; Ps 138 (137), 1-2a. 2bc-3. 4-5. 7c-8 (R.: por. 1c); 1 Kor 15, 1-11 lub 1 Kor 15, 3-8. 11; Mt 4, 19; Łk 5, 1-11

 

 

Ewangelia zaczyna się od zauważenia faktu, że tłum cisnął się do Jezusa, by słuchać słowa Bożego. Od razu widać, że lud był pod wpływem tego słowa. Tłum, który się ciśnie za prelegentem, to lud „zgłodniały” ważnego i głębokiego przesłania, które płynie z ust Jezusa. On musiał mówić o ważnych, decydujących, głębokich sprawach w prosty i zrozumiały sposób. Jakże dzisiaj przydałaby się taka mocna, z takim żarliwym sposobem przepowiadania, grupa kaznodziejów?

 

 

 

 

Od mocy słowa, która oddziaływuje na tłum, Jezus za chwilę przechodzi i kieruje swoje słowo do Piotra, już do jednej, konkretnej osoby. Nigdy Jezus nie ograniczał swojej posługi tylko do ogólnego oddziaływania. Jego przesłanie sprawdzało się i było pociągające pod wpływem pojedynczych osób, które to przesłanie potrafiły usłyszeć i je w swoim życiu zrealizować.

 

Choć i dzisiaj często, zwłaszcza podczas liturgii, słyszymy bardzo głębokie i poruszające przesłanie Jezusa skierowane ogólnie do nas, to i tak powinniśmy pamiętać, że oprócz tego ogólnego przesłania, Jezus kieruje indywidualnie słowo do każdego osobiście.

Chyba wielu z nas dzisiaj ma problem z usłyszeniem tego słowa skierowanego osobiście, indywidualnie przez Jezusa. Dużo w tym, jak słowo usłyszeć, przyjąć i odpowiednio wypełnić może nam pomóc św. Piotr z dzisiejszej Ewangelii.

 

Słowo Boże widać jak oddziaływuje i w życiu narasta pewien wzniosły proces działania tego Słowa. Kiedy Piotr zaufał i zawierzył słowu Jezusa w kwestii zarzucenia sieci, to już miał doświadczenie mocy, wielkości i znaczenia tego Słowa, na tej podstawie Jezus podnosi poprzeczkę i zaprasza go znowu, poprzez swoje Słowo, do oddziaływania już nie na ryby, ale na ludzi. Św. Piotr godzi się i poddaje działaniu temu Słowa również i w tej kwestii.

 

 

Poprawiony: niedziela, 07 lutego 2016 00:49