Rozważanie na 8.08.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 07 sierpnia 2016 22:48

XIX Tydzień Okresu Zwykłego, Rok C


Ez 1, 2-5. 24-28c; Ps 148, 1-2. 11-13ab. 13c-14; 2 Tes 2, 14; Mt 17, 22-27

Jezus znając przyszłość, wiedząc, co wydarzy się za godzinę, dzień, czy miesiąc, wykorzystywał każdą chwilę, każde zdarzenie, czasami wręcz sam je prowokował, by posługując się konkretnymi sytuacjami nauczać i przybliżać serca ludzkie do Boga. Dzisiaj, zwraca naszą uwagę na świątynię. Gdy zapytał Piotra „Szymonie, jak ci się zdaje: Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?” Piotr nieco zaskoczony takim pytaniem odparł: „Od obcych”. Jezus wtedy powiedział mu: „A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę! Weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie!”

 

 

Piotr zrobił tak, jak polecił Jezus. W prawdzie zdążył się już nieco przyzwyczaić do cudów i znaków Jezusa, jednak za każdym razem wywoływało jego zdziwienie to, czego dokonywał Jego Mistrz wśród ludzi. Teraz z zaciekawieniem szedł nad jezioro, czy uda mu się złowić rybę z pieniądzem w pyszczku. W dodatku ma to być konkretny pieniądz, ma to być stater, a więc odpowiednik czterech drachm, dokładnie tyle, ile ma zapłacić za siebie i Jezusa poborcom na potrzeby świątyni. Tak, jak zawsze słowa Jezusa sprawdziły się. Złowił rybę, znalazł w jej pyszczku statera i zapłacił daninę. Niedługo potem poborcy dwudrachmy pytali, czy ich Nauczyciel płaci daninę na świątynię. Jezus wszystko wie, wszystko przewiduje, na wszystko ma odpowiedź, na każdą sytuację jest przygotowany. Świątynia, jak powiedzieliśmy jest Domem Boga, więc do Niego należy. Jezus, będąc Synem Boga, nie musi płacić podatku na rzecz swojej własności. Jednak czyni to. Dlaczego?

 

Mówi o tym: „Żebyśmy jednak nie dawali im powodu do zgorszenia…” Ze względu na żydów to czyni, ze względu na ich małość i słabości. Czyni to również ze względu na nas. Jezus podkreśla w tym, niby drobnym, geście, iż ważne jest, by każdy poczuwał się do odpowiedzialności za świątynię - Dom Boży. Uświadamiamy dziś sobie szczególnie tę prawdę. Dzisiaj nie płacimy bezpośrednio podatków na nasze kościoły. Składamy tylko dobrowolne ofiary. Tyle, ile, kto może, na ile go stać, ile ma życzenie ofiarować. Nie zastanawiamy się przy tym nad wagą tej ofiary. A jest ona rzeczywiście duża.  Spójrzmy jednak na to bardziej od strony duchowej. Ten budynek kościelny, do którego uczęszczamy często wiele lat, jest prawdziwie Domem Bożym. Miejscem Boga. Miejscem należącym do Świętego. W tym Domu Bożym znajduje się Najświętsze ze Świętych - Tabernakulum, gdzie bezpośrednio przebywa Bóg. Jest tam również drugie święte miejsce - Ołtarz, gdzie codziennie dokonywana jest ofiara bezkrwawa, niosąca tobie zbawienie.

 

 


Poprawiony: niedziela, 07 sierpnia 2016 23:10