Komentarz na niedzielę 14.02.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 13 lutego 2016 23:55

I Niedziela Wielkiego Postu, Rok C


Łk 4,1-13

Czytana dzisiaj Ewangelia ukazuje nam Jezusa - jako tego, który choć sam  jest czysty, jest kuszony przez szatana. Skoro Bóg dopuścił, aby Jego Syn zaznawał dręczenia przez złego ducha, to i nam nie będzie to oszczędzone. Jest jednak pewna różnica. Jezus jest Bogiem - jest Święty, jaśnieje czystością tak, że jej blask rozświetla największe mroki ciemności. W Chrystusie nie ma skazy grzechu, więc pokusa szatańska nie ma się, o co „zaczepić”.

 

Inaczej jest z nami. Ponieważ jesteśmy grzeszni podlegamy pokusom. Ile to razy diabeł chce, abyśmy dokonali zemsty na wrogu, Boga nawet wystawiali na próbę. Zwróćmy uwagę, że pokusy dotyczą zwyczajnych spraw. Jezus, pokazując nam, w jaki sposób wygrywać z diabłem, trzeba koncentrować się nie na dogadzaniu sobie, ale na poście. Trzeba chcieć, tak jak On, służyć oraz modlić się, aby mieć Boga zawsze w sercu.

 

Pamiętajmy, że im bardziej zbliżamy się do Boga, tym pokus złego będzie więcej. Nie należy się jednak zrażać, czy rezygnować z samej drogi, tylko zawierzyć siebie Niepokalanemu Sercu Maryi. Jej czystość jest dla nas tarczą. Należy z Jej pomocą od samego początku odrzucać pokusę i modlić się.

 

Zawierzmy Panu Bogu ten cały czas Wielkiego Postu, pracy nad naszą świętością. Niech nieustannie dopomaga nam zwyciężać wszystkie pokusy.