Pomoc dotarła! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 17 marca 2014 14:25

Uprzejmie informujemy, że do Afryki dotarł wojskowy samolot z pomocą humanitarną dla ludności cywilnej w Republice Środkowej Afryki. Na pokładzie, Casy znalazło się dwie i pół tony pomocy, w tym także pomoc zgromadzona przez Fundację Pomocy Humanitarnej  „Redemptoris Missio”.  Za wpłacone do tej pory na konto pieniądze  Fundacja zakupiła blisko tonę mleka w proszku. Już w najbliższych dniach do matek małych dzieci trafi polskie  „Łaciate”.  Wśród wysłanych rzeczy znalazły się również leki, witaminy, środki czystości, środki opatrunkowe, rękawice jednorazowe i żywność w proszku.

 

  

 

 

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, kiedy wyruszy samolot, ani gdzie wyląduje. Ze względu na bezpieczeństwo ostatecznie wylądował wczoraj w stolicy pobliskiego Czadu – Ndżamenie. Stamtąd pomoc rusza konwojem do Republiki Środkowej Afryki. Na miejscu paczki będą dzielone między misjonarzy -  stosownie do potrzeb ich podopiecznych – tak jak odbywało się to do tej pory. Wokół polskich misji zgromadziły się tysiące uchodźców w poszukiwaniu schronienia. Są wśród nich zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie -  ludzie, którzy opuścili swe domostwa w obawie przed uzbrojonymi oddziałami rebeliantów. W tej chwili sytuacja jest względnie spokojna, ale około miliona osób zostało pozbawionych dachu nad głową i środków do życia. Misje to nie tylko kościoły. Przy misjach zawsze powstają szkoły, przedszkola, przytułki lub punkty medyczne. Często są to jedyne sprawnie działające instytucje w pogrążonych w chaosie krajach. Misjonarze nie tylko głoszą ewangelię, ale głównie świadczą o niej swoimi czynami. Przywiązują się do swoich podopiecznych i nie zostawiają ich w potrzebie.  Dzięki temu, że zdecydowali się zostać udało im się zwrócić uwagę Europejczyków na problemy poszkodowanych w wyniku wojny podopiecznych. Według danych z 2007 r. Kościół katolicki prowadzi w RŚA 220 szkół i 168 innych placówek - sierocińców, szpitali, klinik.

 

 

 

Wraz z braćmi Kapucynami, którzy koordynują akcję  pomocową mamy nadzieję, że nie jest to ostatni samolot z pomocą humanitarną. Kolejne polecą już w najbliższych  miesiącach.  Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Środkowej Afryki rozpoczął swoją misję 1 lutego. Nie ustajemy w swoich  staraniach o gromadzenie pieniędzy na rzecz potrzebujących.  Wczoraj w zbiórce prowadzonej u kościele u Dominikanów wolontariusze Fundacji zebrali aż 13 355, 12 zł.

 

 

 

 

Kolejne pieniądze spływają codziennie na konto Fundacji. Wśród darowizn zdarzały się rekordowe kwoty – trzy osoby wpłaciły po 2 tysiące złotych. Dwie z nich to rodzice adopcyjni z programu „Adopcji na odległość”, a trzecia to ksiądz z Lubonia.

 

 

 

 

Nadal można pomóc wpłacając pieniądze na konto (dopisek „Pomoc misjonarzom w RŚA” 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192) lub  kupując i dostarczając do Fundacji: środki opatrunkowe, plastry, leki przeciwbólowe, witaminy, mleko i żywność w proszku. Rzeczy można dostarczać na Grunwaldzką 86 w Poznaniu. My ze swej strony obiecujemy zdać relację z przebiegu Akcji.

 

 

 

 

 

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” od 22 lat niesie pomoc polskim misjonarzom. Wysyłamy leki, środki opatrunkowe w najdalsze zakątki świata.  Nasi lekarze niosą pomoc najuboższym pacjentom misyjnych szpitali i przychodni. Pomoc do RŚA była wysyłana już 2002r. była to pomoc medyczna w postaci środków opatrunkowych do misyjnych szpitali i przychodni. 

 

 

 

Kontakt i informacje:

 

 

Justyna Janiec - Palczewska

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio

ul. Grunwaldzka 86

60-311 Poznań 

tel. 61 8621321 609988367

oraz na:  www.medicus.ump.edu.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: wtorek, 18 marca 2014 10:02