Adoptuj szkołę! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 29 września 2014 19:35

Z radością informujemy, że rusza nowa Akcja Fundacji Redemptoris Missio – „Adoptuj szkołę!”.

 


Nelson Mandela powiedział : ”Edukacja to najpotężniejsza broń, jakiej możesz użyć, aby zmienić świat”.  Według znawców zagadnień rozwojowych edukacja jest też najskuteczniejszą bronią w walce z biedą.

 

 

 

 

Wiedza wyniesiona ze szkoły pomaga dzieciom w zdobyciu zawodu i podjęciu pracy. Z prośbą o pomoc w prowadzeniu szkoły zgłosiła się do Fundacji misjonarka - siostra Alicja Adamska.

 

 

W dalekim Kamerunie w biednej dzielnicy niewielkiego miasteczka Abong -Mbang istnieje szkoła podstawowa. Uczy się w niej 202 uczniów. Szkoła jest biedna i biedne są dzieci, które do niej chodzą. Na lekcje zamiast dzwonka wzywa je stukanie w starą, stalową, felgę. Aby zachęcić je do chodzenia do szkoły, raz w tygodniu wydaje się w szkole ciepły posiłek, jednak nigdy nie wiadomo, którego dnia spotka je ta niespodzianka.

 

 

W szkole dzieci uczą się wielu przydatnych rzeczy. Niektóre nie wiedziały wcześniej nawet tego, że należy myć ręce i szczotkować zęby. Dzieci mają uszyte woreczki, w których mają swoje szczoteczki do zębów, codziennie na przerwie wychodzą na dwór i myją zęby. Pod koniec roku szkolnego mogą zabrać szczotkę do domu.

 

 

Siostra Alicja Adamska mówi: „W ich domach jest biednie, jeśli kogoś stać na sól, mydło i naftę to już jest dobrze. Sól, aby móc przyprawić potrawy, mydło, aby wyprać w rzece ubranie i nafta do lampy na wieczór, aby nie pełzało nocne robactwo. Dlatego tak bardzo zależy mi, aby chodziły do szkoły, mogły się uczyć i wyrwać z tej biedy”.

 

 

W szkole brakuje wszystkiego, czasem nawet kredy, czy podręczników dla nauczycieli, aby stworzyć dzieciom odpowiednie warunki potrzebne są pieniądze. Szkołę już mamy!

 

 

Na czym polega adopcja szkoły?

 

 

Członkowie klubu adopcyjnego zobowiązują się wesprzeć raz do roku kwotą 100 zł edukację afrykańskich dzieci.

 

 

Kto może zostać członkiem Klubu adopcyjnego?

 

 

Każdy, mogą być nimi indywidualne osoby, firmy, grupy przyjaciół lub szkoły.

 

 

Co Fundacja oferuje w zamian?

 

 

Uśmiech dziecka, świadomość, że pomogło się komuś zmienić życie, dyplom uznania, coroczne relacje Siostry Alicji Adamskiej z wydarzeń szkolnych.

 

 

Co należy zrobić, aby zostać członkiem Klubu adopcyjnego?

 

 

Wystarczy napisać lub zadzwonić do Fundacji Redemptoris Missio ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) wypełnić i podpisać umowę i gotowe!

 

 

 

szczegóły na: www.medicus.ump.edu.pl