Kup mleko, daj szczęście!!! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 15 października 2014 20:44

Wiosną tego roku w Republice Środkowej Afryki doszło do wojny domowej. O pomoc do Fundacji "Redemptoris Missio" zaapelowali polscy misjonarze. Za wpłacone na konto Fundacji pieniądze udało się zakupić blisko dwie tony mleka w proszku. Wśród wysłanych rzeczy znalazły się również leki, witaminy, środki czystości, środki opatrunkowe, rękawice jednorazowe i żywność w proszku.


Do ostatniej chwili nie było wiadomo, kiedy wyruszy samolot, ani gdzie wyląduje. Ze względu na bezpieczeństwo ostatecznie wylądował w stolicy pobliskiego Czadu – Ndżamenie. Stamtąd pomoc rusza konwojem do Republiki Środkowej Afryki. Na miejscu paczki zostały podzielone między misjonarzy - stosownie do potrzeb ich podopiecznych – tak jak odbywało się to do tej pory. Wokół polskich misji zgromadziły się tysiące uchodźców w poszukiwaniu schronienia.

 

 

 

 

Są wśród nich zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie - ludzie, którzy opuścili swe domostwa w obawie przed uzbrojonymi oddziałami rebeliantów. W tej chwili sytuacja jest względnie spokojna, ale około miliona osób zostało pozbawionych dachu nad głową i środków do życia. Misje to nie tylko kościoły. Przy misjach zawsze powstają szkoły, przedszkola, przytułki lub punkty medyczne. Często są to jedyne sprawnie działające instytucje w pogrążonych w chaosie krajach. Misjonarze nie tylko głoszą ewangelię, ale głównie świadczą o niej swoimi czynami. Przywiązują się do swoich podopiecznych i nie zostawiają ich w potrzebie.  Dzięki temu, że zdecydowali się zostać udało im się zwrócić uwagę Europejczyków na problemy poszkodowanych w wyniku wojny podopiecznych. Według danych z 2007 r. Kościół katolicki prowadzi w RŚA 220 szkół i 168 innych placówek - sierocińców, szpitali, klinik.

 

Mleko i pomoc udało się wysłać dzięki przychylności polskich żołnierzy.  Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Środkowej Afryki rozpoczął swoją misję 1 lutego. Nie ustajemy w swoich staraniach o gromadzenie pieniędzy na rzecz potrzebujących.

 

Nadal można pomóc wpłacając pieniądze:


NR KONTA 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192 dopisek „Pomoc misjonarzom w RŚA”


lub kupując i dostarczając do Fundacji: środki opatrunkowe, plastry, leki przeciwbólowe, witaminy, mleko i żywność w proszku. Rzeczy można dostarczać na Grunwaldzką 86 w Poznaniu.


Koordynator akcji:

Justyna Janiec – Palczewska

tel. 618621321, 609988367


szczegóły: www.medicus.ump.edu.pl