Rusza budowa "Domku Doktora" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 19 listopada 2015 22:33

Pragniemy poinformować, że dzięki współpracy Fundacji „Redemptoris Missio” z Fundacją Mała Polska w Nepalu ruszyła budowa punktu medycznego w miejscowości Dumre 29 km. od Katmandu. Projekt ten nosi wdzięczną nazwę Domek Doktora. Mamy nadzieję, że już za trzy miesiące możliwe będą wyjazdy lekarzy – wolontariuszy Fundacji „Redemptoris Missio”, aby mogli przyjmować w nim pozbawionych jakiejkolwiek opieki medycznej pacjentów.

 

 


25 kwietnia 2015r. Nepal został dotknięty tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi. Kataklizm pochłonął blisko 10 000 istnień ludzkich, wiele setek tysięcy ludzi straciło swoje domy i dorobek życia. W pomoc ofiarom zaangażowała się również Fundacja „Redemptoris Missio”. Do Nepalu rządowym samolotem wyleciało pięciu lekarzy - wolontariuszy Fundacji. Lekarze ci pracowali w niezwykle trudnych warunkach, przemieszczali się z pełnymi leków plecakami lokalnymi środkami transportu i docierali do zburzonych wiosek. Dzięki temu mogli pomóc większej liczbie pacjentów i poszkodowanym, którzy nie byliby w stanie samodzielnie dotrzeć do polowych szpitali zbudowanych przez większe organizacje humanitarne.

 

 

Po ich powrocie, dla nas wszystkich stało się jasne, że pomoc w tym kraju powinna trwać nadal. Nepal jeszcze przed trzęsieniem ziemi był krajem niezwykle biednym, kataklizm jeszcze pogłębił trudną sytuację ekonomiczną tego kraju. Dla nepalskich pacjentów często był to pierwszy w życiu kontakt z lekarzem. Wielu z nich cierpiało na choroby, na które zachodnia medycyna dysponuje już skutecznymi lekami. W czerwcu Fundacja zorganizowała Bieg dla Nepalu oraz koncert „Lekarze dla Redemptoris Missio”, dochód z obu imprez zostanie przeznaczony na budowę Domku Doktora i wyjazdy lekarzy.

 

 

Koszt budowy Domku Doktora wstępnie szacowany jest na 20 tys. zł.  W związku z blokadą ekonomiczną wprowadzoną przez Indie na paliwo oraz wzrostem cen materiałów budowlanych kwota ta może ulec podwyższeniu. W tej chwili paliwo w Nepalu dostępne jest jedynie na czarnym runku i kosztuje od 5 do 7 dolarów za litr. Mimo trudności w Dumre ruszyły już pierwsze prace. Wolontariusze Małej Polski wraz z mieszkańcami wioski będą budować również z materiałów pozyskanych z ruin. Dzięki zastosowaniu żelbetonowych wzmocnień nowe budowle będą odporne na ewentualne wstrząsy. Odbudowywana wieś została zniszczona w 100%, kilkanaście domów tworzących osadę trzeba postawić od nowa. Koszt budowy jednego domu to około 5 tys. dolarów.  Domek Doktora powstanie w Domu Polskim usytuowanym w centralnej części wioski. Oprócz domów mieszkańców i Domu Polskiego odbudowana zostanie również miejscowa szkoła. Naszym i twórców Małej Polski marzeniem jest, aby pomoc była długoletnia i systematyczna, dostępna nie tylko dla mieszkańców w Dumre, ale również innych wsi wokół Katmandu. W Małej Polsce będzie powiewać polska flaga, będą leczyć polscy lekarze, a mieszkańcy zamieszkają w nowych domach dzięki pomocy Polaków.

 

 

Aby projekt mógł trwać i się rozwijać potrzebne będą dodatkowe środki. Im zgromadzimy ich więcej tym lepiej wyposażymy nasz punkt medyczny. Wszyscy, którzy zechcą wesprzeć wyjazdy lekarzy do Nepalu mogą wpłacić na konto Fundacji dowolną, najmniejszą nawet kwotę.

 

 

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”:

09 1090 2255 0000 0005 8000 0192 z dopiskiem „Pomoc dla Nepalu”