Z pomocą potrzebującym - Fundacja "Redemptoris Missio" PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 15 października 2012 10:28

Rozpoczęty przez Benedykta XVI Rok Wiary to nie tylko czas na zgłębianie treści podstawowych dokumentów Kościoła czy Słowa Bożego, to także czas na pełnienie uczynków miłosierdzia a więc pomocy tym, którzy jej potrzebują. Jak dobrze wiemy - wielu ludzi sama sobie pomóc nie może, my także nie zawsze dotrzemy do każdego potrzebującego, ale warto włączać się w różne akcje pomocy prowadzone przez konkretne placówki, np fundacje, stowarzyszenia. Poprzez takie placówki możemy docierać do róznych regionów kraju czy świata niosąc pomoc.

 

Pragnę więc zaprezentować jedną z takich placówek, która pomaga potrzebującym już prawie 20 lat. Zapoznajmy sie z krótkim zarysem historii tej placówki a także z informacjami zawartymi na stronie tej placówki - wystarczy kliknąć w baner podany na samym dole, aby wejść na strone fundacji.

 

Pamietajmy też, że uczynki miłosierdzia względem bliźnich pomagaja także nam w osiągnięciu zbawienia - Bóg przebacza nam nasze grzechy, udziela nam wielu łask, gdy widzi nasza otwartość i pomoc względem potrzebujących.

 

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” to słowa naszego rodaka bł. Jana Pawła II. Między innymi one zapadły głęboko w serca osób, które zapragnęły w Poznaniu utworzyć Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.
Tak o to w 1992 roku z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej w Poznaniu doszło do jej powstania. Nazwa jej została zaczerpnięta z Encykliki Papieża Jana Pawła II w całości poświęconej misjom i pomocy im.

 

Współtwórcami Fundacji byli: prof. Zbigniew Pawłowski – ówczesny kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych Akademii Medycznej w Poznaniu, ks. dr. Ambroży Andrzejak – misjolog, oraz ówczesny student medycyny Norbert Rehlis.
Celem powołania Fundacji jest tworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych mieszkających w najuboższych krajach świata. Należy tu dodać, także, że profesjonalne przygotowanie osób wyjeżdżających do pracy w tropiku to również jeden z głównych celi wyznaczonych przez nich.

 

Dzięki współpracy z Katedrą Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych organizowane są szkolenia i konferencje dotyczące problemów zdrowotnych w krajach misyjnych. Zajmuje się także ona propagowaniem działalności humanitarnej i charytatywnej wśród młodzieży szkolnej i akademickiej.   

 

Fundacja „Redemptoris Misio” jest od 1997 roku, zrzeszona w Medicus Mundi International – międzynarodowej sieci organizacji humanitarnych współpracujących ze sobą w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie, która jest z kolei w oficjalnych stosunkach ze Światową Organizacją Zdrowia.
Przez szereg lat istnienia swoją działalnością objęła kilkadziesiąt misyjnych szpitali, przychodni oraz punktów medycznych w takich krajach jak Tanzania, Kamerun, Zambia, Uganda, Kenia, Czad, Indie, Gwatemala, Boliwia, Jamajka, Papua Nowa Gwinea, Białoruś, Kazachstan.

 

Z myślą o leczeniu najuboższych organizowane są wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali oraz przychodni w krajach misyjnych. Fundacja wspomaga ich również wysyłką lekarstw, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.
W 2007 roku, dzięki ofiarności Sympatyków, przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej powstała przychodnia zdrowia w Kiabakari w Tanzanii, jest to sztandarowe dzieło Fundacji.

 

W tym roku Fundacja obchodzi 20 – lecie swojego istnienia.
Jak podkreślają jej założyciele działalność Fundacji nie byłaby możliwa gdyby nie życzliwa pomoc Metropolity Poznańskiego ks. abp. Stanisława Gądeckiego, dyrektorów Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, kolejnych Rektorów Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz wielu profesorów i nauczycieli akademickich.

 

Fundacja „Redemptoris Misio” pragnie nadal się rozwijać, aby jeszcze lepiej nieść pomoc potrzebującym na całym świecie. Każde ludzkie serce, któremu nie jest obojętne na ludzka krzywda, cierpienie lub ręce młodych chcących pomagać przy tym dziele są zawsze mile widziane.

 

Jak można pomagać poprzez Fundację:

 

1. Zostań wolontariuszem       

 

Siłą Fundacji są Wolontariusze, to na nich opiera się nasza działalność i to oni są naszymi ambasadorami w swoim środowisku. Bez nich nie bylibyśmy w stanie pomagać tylu potrzebującym. Skontaktuj się z nami lub po prostu przyjdź do Centrum Wolontariatu Fundacji w podziemiu domu parafialnego przy ul. Grunwaldzkiej 86 w Poznaniu. Przyda się każda para rąk.

 
2. 1% Podatku       

 

Nasi lekarze niosą pomoc najuboższym mieszkańcom Świata. Wysyłamy leki, środki opatrunkowe do misyjnych szpitali i ośrodków zdrowia. Pomagamy cierpiącym i chorym. Wspomóż nasze dzieło.

 
Podaruj  1% uratuj tysiące!

 

Wystarczy tylko wpisać w formularzu PIT w odpowiednie rubryki  nazwę Fundacji Pomocy Humanitarnej  „Redemptoris Missio”,

 

Nasz numer KRS 0000039129 oraz kwotę 1% od podatku dochodowego.

 

3. Pomóż nam pomagać       

 

Pomagamy nieprzerwanie od 19 lat. Nasza pomoc nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie tysięcy ludzi dobrej woli, firm i przyjaciół Fundacji. Dzięki Państwa darowiznom udało się uratować wiele istnień ludzkich. Dołącz do grona sympatyków Fundacji.

 

Przekaż darowiznę na:

 

- działalność statutową Fundacji (dopisek: Pomoc medyczna)

 

- bieżące Akcje Fundacji (dopisek z nazwą Akcji)

 

- druk i wysyłkę kwartalnika „Medicus Mundi Polonia” (dopisek MMPolonia)

 

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio

ul. Grunwaldzka  86

60-311 Poznań

Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192
 

 

4. Współpraca dla Firm       
 

 

Firmom, które wsparły działalność Fundacji, bądź poszczególne jej Akcje oferujemy status Przyjaciela Fundacji. O współpracy z PrzyjaciółmiFundacja informuje przez:

 

- wysłanie pisemnego podziękowania dla Firmy,

 

- umieszczenie informacji o współpracy, logo firmy wraz z linkiem do strony internetowej Firmy na stronie internetowej Fundacji,

 

- umieszczenie informacji o współpracy na ulotkach, plakatach i materiałach promocyjnych Fundacji i poszczególnych Akcji,

 

- podawanie informacji o współpracy w mediach,

 

- wyrażenie zgody na wykorzystanie przez Firmę – Przyjaciela w czasie trwania współpracy logo Fundacji wraz z informacją o wsparciu w materiałach reklamowych , kampaniach reklamowych  i kanałach informacyjnych Firmy.

 

Więcej informacji na temat Fundacji na stronie (kliknij na baner aby wejsć na stronę Fundacji) :

 

 

ŹRÓDŁO: Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio"

 

Opracowała:  Beata Fabiś

Poprawiony: poniedziałek, 15 października 2012 14:27