Ty też masz wpływ na przedsiębiorczość Zambijczyków PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 05 sierpnia 2013 18:46

Nasza redakcja otrzymała właśnie najnowsze informacje z Zambii, od naszego redakcyjnego korespondenta o. Jacka Gniadka. W imieniu o. Jacka i własnym proszę, abyście przeczytali uważnie ten materiał i nie byli obojętni.

 

Redakcja "Via Ad Deum"

 

 

Czy przedszkolak może być przedsiębiorczy? Czy z tym trzeba się urodzić, a może wystarczy odpowiednie wychowanie od najmłodszych lat? Misjonarz ksiądz Jacek Gniadek zna odpowiedź.  Postanowił wybudować w Afryce przedszkole dla przyszłych przedsiębiorców. Pomagają mu młodzi przedsiębiorcy z Polski. Ale swoją cegiełkę może dołożyć każdy z nas...

 

Sam ksiądz Jacek potrafi doskonale łączyć miłość bliźniego z duchem przedsiębiorczości. W Caritas Polska wszyscy pamiętają, jak gotował na elektrycznych maszynkach zupę dla 50 Chińczyków, pozostawionych bez środków do życia po konflikcie z firmą, która sprowadziła ich do pracy w Polsce. Teraz jest w Zambii i potrzebuje wsparcia dla projektu, który w przyszłości ma na siebie zarabiać.

 

Oto, co o pomyśle pisze ks. Jacek:

 

Tysiące misjonarzy i misjonarek budowało w przeszłości przedszkola i szkoły w Afryce. Na obrzeżach Lusaki w dzielnicy Linda powstaje kolejne nowe przedszkole, jednak ten projekt będzie inny.

 

– Dlaczego chodzisz do szkoły? – pytam młodzież na spotkaniach w Lusace. Zawsze pada ta sama odpowiedź. "Chcemy zdobyć wykształcenie, które pozwoli nam później znaleźć dobrą pracę". Nigdy jednak nie słyszałem, by ktoś chciał zostać przedsiębiorcą.

 

Budowa przedszkola ruszyła w styczniu tego roku. Do pomocy przyjechały już dwie grupy wolontariuszy z Polski. To młodzi polscy przedsiębiorcy. Razem z parafianami postawili już fundamenty i mury budynku o długości 63 x 10 m. We wrześniu ruszy krycie dachu.

 

Otwarcie przedszkola jest zaplanowane na styczeń 2014 r. Docelowo będzie się tu uczyć 120 dzieci w czterech klasach.

 

Przedszkola w Zambii należą ciągle do rzadkości. Tylko nieliczny procent zambijskich dzieci korzysta na co dzień z tej formy wczesnej edukacji. Dzieci z Lindy będą mieć zapewniony w przedszkolu codzienny, systematyczny kontakt z językiem angielskim. Linda to biedna dzielnica. Ludzie mówią tutaj głównie w lokalnym języku chinyanja. Nasze przedszkole pozwoli na wyrównanie szans i ułatwi start w szkole podstawowej. Dobre wykształcenie to ciągle przywilej wąskiej grupy ludzi.

 

Teologia tworzenia

 

Przedszkole dla przyszłych przedsiębiorców będzie katolickie. Będą tu zajęcia z lekcji religii, ale w planie są również zajęcia z... teologii tworzenia –  w formie zabawy oczywiście, które będą wychowywać zambijskie dzieci do przedsiębiorczości.

 

Przyjazny klimat dla przedsiębiorczości tworzą polscy wolontariusze, którzy przyjechali do pomocy przy budowie przedszkola. Nie chodzi tylko o samą budowę. Wolontariuszy przyciąga idea promowania wolnej przedsiębiorczości. Na spotkaniach z młodzieżą – na razie jeszcze pod drzewem – dzielą się swoim doświadczeniem z prowadzenia swoich przedsiębiorstw. Wierzą, że w młodych ludziach w Zambii drzemie potencjał i mają liczne talenty.

 

 

 

 

 

 

 

Wkład Caritas Polska

 

Przedszkole parafialne będzie prywatne. W Zambii nie ma państwowych przedszkoli. Środki pieniężne na utrzymanie przedszkola będą pochodzić wyłącznie z czesnego i małych projektów (np. wynajmowanie dużej jadalni 14×8 m na przyjęcia weselne), które będą generowały środki na bieżące wydatki związane z prowadzeniem przedszkola.

 

Parafia w Lindzie ma też w planach zbudowanie pięciu małych mieszkań do wynajęcia. Domki zostaną wybudowane na ofiarowanej w tym celu działce w pobliżu parafii. Pieniądze z tej inwestycji,  która zostanie wsparta przez Caritas Polska, pozwolą w znacznym stopniu obniżyć wysokość czesnego. W Lindzie jest ogromny brak mieszkań, a bieżąca woda w domu pozostaje ciągle luksusem. Większość ludzi czerpie wodę z nielicznych tutaj publicznych studni. Domki parafialne będę miały bieżącą wodę poprowadzoną z parafialnej studni głębinowej.

 

Chcesz wesprzeć projekt o. Gniadka?  Nie czekaj, nie bądź obojętny

 

CARITAS POLSKA
ul. OKOPOWA 55
01-043 Warszawa
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

z dopiskiem PRZEDSZKOLE W LINDZIE

 

 

więcej informacji na stronie http://www.jacekgniadek.com/

 

 

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 05 sierpnia 2013 19:44