Matka Boża Jedności Chrześcijan PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 11 sierpnia 2016 19:25

"W Prusach jest słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy, bo od dawna stała w tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej - prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach-pojawiła się figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich"-tak napisał o świętolipskiej bazylice Michał Ciaritus, kronikarz z XVII wieku. Nie byłoby tego tonącego w zieleni sanktuarium, gdyby nie owa cudowna figura. Jak głosi legenda, wyrzeźbił ją w ciągu jednej nocy skazaniec czekający na wyrok śmierci w kętrzyńskim więzieniu..Tak żarliwie prosił  o wstawiennictwo Matkę Bożą, że nie tylko mu się ukazała, ale i wręczyła narzędzia, życząc sobie, aby odtworzył Jej postać. Skazaniec wypełnił polecenie, o świcie figura była gotowa, a oszołomieni jej pięknem sędziowie wypuścili więźnia na wolność. Ten w podzięce za pomoc powiesił niewielką rzeźbę na lipowym drzewie w drodze między Kętrzynem a Reszlem.

 

 

 

 

Kult Maryi trwa w Świętej Lipce od XV w. Nie zmogły go poczynania Krzyżaków, którzy po sekularyzacji zakonu zaczęli prześladować pątników. Kaplicę, która odbudowywała lipę zniszczyli, drzewo ścięli, a cudowną figurę najpierw chcieli utopić w jeziorze, a gdy wypłynęła na powierzchnię spalili. Nie pomogła nawet postawiona na ruinach ku przestrodze szubienica. Pielgrzymi przez niemal sto lat przychodzili nocami, by w tym świętym miejscu modlić się do Matki Bożej, a Ona nie ustawała w swych łaskach i wciąż uzdrawiała ich dusze i ciała.

 

 

Obecnie po środku ołtarza jaśnieje obraz Matki Bożej Jedności Chrześcijan. Namalował go flamandzki artysta Bartłomiej Pens na wzór wizerunku wizerunku z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Jezuici sprowadzili go, by zastąpił figurkę Matki Bożej zniszczoną podczas zamieszek w 1524 r. Już w ciągu pierwszych osiemnastu lat obecności obrazu w sanktuarium zanotowano aż 600 cudownych uzdrowień!

 

Wieści o tym jak ktoś przed figurką Matki Bożej zawieszoną na przydrożnej lipie odzyskał wzrok, inny zaczął chodzić albo wyprosił syna, szybko rezeszły się po okolicy.Postanowiono figurę uroczyście przenieść do kościoła, ale ona nim nastał świt znikła z ołtarza i znów pojawiała się na lipie. Kętrzyński proboszcz poddał się po kilku próbach, a miejscowi zbudowali dla figurki drewnianą kapliczkę, która obudowywała drzewo, tak, że lipa była w środku. Te tradycyjne przekazy potwierdza dokument z 1941 r. zaświadczający o istnieniu kaplicy, i o tym, że Święta Lipka była już słynnym miejscem pielgrzymkowym. Ściągały tu rzesze pątników zarówno z należących do Krzyżaków Prus, jak i z polskiej Warmii.

 

Pielgrzymek pomimo zakazów i szykan nie przerwano w czasach reformacji.Odrodzenie kultu nastąpiło wraz z przybyciem do Świętej Lipki jezuitów i sprowadzeniem w 1640 roku obrazu Matki Bożej , który szybko zasłynął jako cudny. Do 1658 roku odnotowano już 600 wysłuchanych próśb i uzdrowień. W uznaniu łask doświadczanych od kilku wieków w Świętej Lipce w 1968 roku obraz uczczono koronami papieskimi. Ceremonii dokonał Prymas Polski Stefan Wyszyński, a uroczystej sumie odpustowej przewodniczył arcybiskup krakowski Karol Wojtyła.

 

Przed obrazem modlili się także polscy królowie m.in.: Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, a jego żona Marysieńka podarowała własnoręcznie haftowany ornat.

 

 

Tytuł bazyliki większej, czyli patriarchalnej, posiada pięć kościołów w Rzymie: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie, Matki Boskiej Większej, Św. Wawrzyńca i św. Pawła za Murami, oraz dwa kościoły w Asyżu: św. Franciszka i Matki Boskiej Anielskiej. Inne kościoły, jeżeli odznaczają się wartością zabyt­kową albo użytecznością liturgiczną czy duszpasterską, mogą otrzymać tytuł bazy­liki mniejszej. Zazwyczaj taki tytuł jest przyznawany znaczniejszym kościołom: katedralnym, kolegiackim, zakonnym oraz sanktuariom maryjnym. Papież Jan Paweł II dekretem z dnia 24 lutego 1983 roku nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł bazyliki mniejszej, a uroczyste ogłoszenie tego dekretu odbyło się 29 maja 1983 roku, czyli w dniu Nawiedzenia NMP jako święta patro­nalnego, obchodzonego, od czasu reformy kalendarza liturgicznego, w ostatnią niedzielę maja. W tym dniu przybyła do Świętej Lipki pielgrzymka gwiaździsta, prowadzona przez trzech biskupów równocześnie z trzech miast: Reszla, Kętrzyna i Mrągowa. Ordynariusz warmiński, biskup Jan Obłąk, odczytał bullę papieską i poświęcił tablicę pamiątkową, wmurowaną przy wejściu do kościoła.

 

w materiale wykorzystano informacje zawarte na:  http://www.swlipka.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=5

 

 

Poprawiony: czwartek, 11 sierpnia 2016 23:19