U św. Elżbiety Węgierskiej w Kluczu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 17 listopada 2014 23:08

Czytelników serwisu zapraszam do cyklu niezwykłych materiałów poświęconych pięknym, zabytkowym kościołom. Każdy z nich to swoista perełka architektoniczna.

 

"Via Ad Deum"

 

 

W Gminie Ujazd są trzy wioski, w których znajdują się zabytkowe, drewniane kościoły katolickie. Należą one do Parafii świętej Elżbiety Węgierskiej w Kluczu.

W Kluczu, w centrum wioski, na wzniesieniu znajduje się zabytkowy, drewniany kościół parafialny. Obecną świątynię zbudowano w 1748 roku. Nieznany jest jego fundator, a także budowniczy.


 

Kościół składa się z prostokątnej nawy i węższego, trójbocznie zamkniętego prezbiterium, które jest skierowane w kierunku wschodnim. Od zachodu jest wieża, która jest założona na planie kwadratu. Świątynia w Kluczu jest zbudowana w technice zrębowej.

 

 

W pięciu oknach są witraże, które przedstawiają: św. Izydora, św. Floriana, św. Krzysztofa oraz Trójcę Świętą, a jeden jest o motywach roślinnych.

 

W listopadzie 2003 roku podczas remontu zdjęto boazerię z sufitu. Okazało się, że pod spodem są malowidła.

 

 

Na stropie w prezbiterium znajduje się Gloria Krzyża. Zaś na stropie nawy jest dawna polichromia o motywach roślinnych oraz przedstawieni są święci: Augustyn, Hieronim, Grzegorz i Ambroży.

 

 

Ołtarze są późnobarokowe. Główny ołtarz jest z rzeźbą św. Elżbiety. Ołtarz boczny jest z rzeźbą Matki Bożej. Powyżej niej znajdują się dwie rzeźby aniołów. Po prawej stronie, w bocznym ołtarzu znajduje się figura św. Józefa, który jest w otoczeniu czterech aniołów.

 

 

Wśród rzeźb w kościele znajdują się także figury w prezbiterium: św. Jana Nepomucena, św. Józefa, św. Walentego, Matki Boskiej Bolesnej, św. Jadwigi Śląskiej, św. Pawła, Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zaś w nawie jest rzeźba św. Franciszka. W prezbiterium znajdują się obrazy przedstawiające ewangelistów: Łukasza, Mateusza, Jana i Marka.

 

 

Niedaleko schodów prowadzących do kościoła znajduje się kapliczka, w której jest figura św. Jana Nepomucena. W Otoczeniu kościoła znajduje się grota z figura Matki Bożej oraz tablicą, na której widnieją nazwiska księży, którzy pracowali w parafii. Świątynia ta jest na bieżąco remontowana i konserwowana

 

 

 

źródło: www.parafiaklucz.pl

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 17 listopada 2014 23:53