U Mateńki w Olszowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 26 listopada 2014 22:04

We wschodniej części wioski, przy ulicy Wiejskiej 2, znajduje się kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej. Należy on do parafii pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Kluczu. Ta świątynia została gruntownie przebudowana lub zbudowana na nowo w 1748 roku. Fundator tej świątyni oraz budowniczy jest nieznany.


Na rzut poziomy kościoła w Olszowej składają się przylegające do siebie dwa prostokąty. Korpus nawowy jest szerszy, natomiast prezbiterium jest węższe i trójbocznie zamknięte. Nawa z prezbiterium jest połączona za pomocą ukośnych ścianek, które się zwężają w kierunku prezbiterium. Kościół jest orientowany, gdyż ma prezbiterium skierowane w kierunku wschodnim. Kościół jest konstrukcji zrębowej, natomiast wieża jest zbudowana w konstrukcji słupowej. Materiałem budowlanym jest drewno. Kamień jedynie został użyty do podmurowania świątyni.

 

 

 

 

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej, która jest adorowana przez aniołów. W jego zwieńczeniu znajduje się rzeźba św. Michała Archanioła. Boczne ołtarze pochodzą także z okresu baroku. W kościele znajduje się klasycystyczna ambona, na której są namalowane postacie czterech Ewangelistów. Na styku nawy i prezbiterium, na belce w tęczy, znajduje się grupa Ukrzyżowania.

 

 

Przed wejściem do otoczenia kościoła znajduje się krzyż. W jego dolnej części jest figura Matki Bożej oraz data 1748-1998. A więc czas budowy świątyni oraz jubileuszu 250-lecia kościoła. Zabytek ten jest otoczony cmentarzem, który do dnia dzisiejszego służy mieszkańcom. Świątynia ta jest na bieżąco remontowana i konserwowana.