Najstarszy sakralny świadek historii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 22 kwietnia 2015 23:26

Kościół św. Wojciecha jest prawdopodobnie najstarszą tego typu budowlą w Krakowie. Według tradycji kazania głosił w nim św. Wojciech (w latach 60-tych ubiegłego wieku odkryto fragmenty nieznanej kamiennej budowli z X w., czyli z czasów, kiedy to św. Wojciech w Krakowie przebywał). Można, zatem stwierdzić, iż kościółek ten liczy sobie ponad 1000 lat! W 1453 roku nauczał w nim św. Jan Kapistran (franciszkanin, głoszący kazania po całej Europie. Cieszyły się one olbrzymią popularnością, największe tłumy przybyły do Brescii. Aby wysłuchać Jana Kapistrana zebrało się około 126 tysięcy wiernych.

 

 

Architektura świątynia jest wczesnobarokowa z elementami romańskimi i późnobarokowymi dobudówkami. Kilkakrotnie ją przybudowywano, w XVII wieku mury kościoła podwyższono i dodano barokową kopułę i kaplicę błogosławionego Wincentego Kadłubka (dawniej św. Jana Nepomucena). Wiek później dobudowano zakrystię. Kościół ten nie jest parafialnym, jego kościołem macierzystym jest Kościół Mariacki (obie świątynie są zbudowane pod innym kątem niż pozostałe budowle na Rynku). W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczną kopię obrazu Matki Boskiej Większej. Kopuła jest współcześnie polichromowana przez Eugeniusza Czuhorskiego. W tęczy wisi XV-wieczny krucyfiks. Kaplica ma sklepienie kolebkowe z lunetami, znajduje się w niej obraz Kadłubka przypisywany Szymonowi Czechowiczowi.

 

Obecnie w jego podziemiach urządzony jest „park archeologiczny”, w którym można dowiedzieć się, co nieco o historii kościoła i samego św. Wojciecha.

 

 

Kościół świętego Wojciecha znajduje się o 2 – 2,6 metra niżej w stosunku do swojego pierwotnego położenia. Związane jest to z tym, że Rynek stopniowo podwyższano. Dawniej, zatem do kościoła się wchodziło po schodkach, a teraz się po nich schodzi.

 

 

 

Poprawiony: czwartek, 23 kwietnia 2015 14:13