U Świętego Tomasza Apostoła PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 02 lipca 2015 23:05

Historia parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu jest ściśle związana z historią zarówno miasta jak i dzielnicy. Chociaż Sosnowiec uzyskał prawa miejskie dopiero w 1902 roku, to pierwsze wzmianki o Pogoni pochodzą już z XIV wieku: w 1386 roku królowa Jadwiga sprzedała te ziemie Wisławowi i Pawłowi z Mysłowic. Dokument z tej transakcji jest pierwszym, w którym pojawiła się nazwa "Pogoń".

 

 

Pogoń należała do parafii mysłowickiej do 1819 roku, następnie do parafii pod wezwaniem św. Stanisława BM w Czeladzi. Od 1896 roku wchodziła w skład parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP (dzisiejszej parafii katedralnej).

 

 

W 1903 roku wzniesiono drewnianą kaplicę, w której wikariuszem został ks. Mieczysław Froelich. Mając pozwolenie od władz carskich na wzniesienie dużej świątyni, założył Komitet Budowy Kościoła, a fundusze miały pochodzić z comiesięcznych składek parafian.

 

 

W 1904 roku rozpoczęto budowę kościoła według projektu Józefa Pomian-Pomianowskiego, doświadczonego inżyniera (projektował również Bazylikę p.w. Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach Wielkich oraz kościół czy kościół p.w. św. Joachima na Zagórzu).

 

 

Józef Pomian-Pomianowski znakomicie wywiązał się z powierzonego zadania, niestety dużo większym wyzwaniem okazało się udźwignięcie trudów finansowych związanych ze wzniesieniem tej neogotyckiej budowli. Mimo zaangażowania wiernych i wsparcia darczyńców, wśród których był lokalny przemysłowiec Henryk Dietel, konieczne okazało się dokonanie kilku odstępstw od pierwotnego projektu, aby po licznych trudach, w roku 1911, zakończyć w stanie surowym budowę świątyni. Kościół poświęcił wówczas ks. Klemens Hołociński, dziekan będziński. W tym samym roku biskup kielecki Augustyn Łosiński, utworzył parafię pod wezwaniem św. Tomasza Apostoła i Matki Boskiej Różańcowej. Jej pierwszym proboszczem został ks. Mieczysław Froelich.

 

 

Dalsze prace wykończeniowe prowadzili proboszczowie, ks. prałat Stanisław Mazurkiewicz i ks. prałat Franciszek Pędzich. Z tego okresu pochodzi istotna część wyposażenia kościoła, w tym ołtarz główny z rzeźbą zmartwychwstałego Chrystusa ukazującego się św. Tomaszowi i Apostołom.

 

 

Ks. prałat Jerzy Imiela zakupił 54-głosowe organy, ławki, konfesjonały, wykonano również polichromie i wstawiono część witraży z wizerunkami świętych. Przy kościele wybudowano plebanię.

 

 

Świątynię konsekrował 26 kwietnia 1956 roku biskup częstochowski Zdzisław Goliński.

 

 

Ks. prałat Władysław Sobczyk zbudował ołtarz soborowy z brązu oraz kaplicę cmentarną pod wezwaniem św. Karola Boromeusza.

 

 

Ks. Prałat Jan Szkoc założył 15 kryształowych żyrandoli z kinkietami oraz podjął się dzieła dokończenia budowy wież. Z jego inicjatywy w 2005 roku rozpoczęto prace według nowego projektu Ewy i Tomasza Taczewskich. Odnowił kaplicę cmentarną i mur, zdobiony figurami aniołów. Wybudował i założył Gimnazjum i Liceum Katolickie.

 

 

Obecnie proboszczem jest ks. kanonik Andrzej Domagała.

 

 

 

źródło: http://www.tomasz.sosnowiec.pl